Góra porcelanowych ziaren za 500 tys. dolarów. Dzieło Ai Weiwei'a sprzedane

100-kilogramowa góra porcelanowych, ręcznie malowanych ziaren słonecznika została sprzedana anonimowemu nabywcy za 559,3 tys. dol. (1 mln 624 tys. zł). Była ona częścią głośnej instalacji chińskiego artysty Ai Weiwei'a "Ziarna słonecznika" w Tate Modern w Londynie.

Anonimowy uczestnik aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's zapłacił dziś ponad pół miliona dolarów za fragment zaprezentowanej jesienią 2010 roku instalacji "Ziarna Słonecznika". Oznacza to, że na każde z 100-tysięcy maleńkich części instalacji wydał 5,6 dolara.

Nadzieja w chmurze pyłu

"Słonecznikową" instalację wystawił w londyńskiej galerii Tate Modern Ai Weiwei - chiński artysta konceptualny i architekt. Składała się z ważących 150 ton stu milionów porcelanowych, ręcznie malowanych ziaren słonecznika. Europejska prasa rozpisywała się wówczas o pracy 1,6 tys. chińskich rzemieślników pieczołowicie wypiekających ziarenka w stolicy chińskiej porcelany. Później również o niebezpiecznym stężeniu pyłu jakie wzbudza notorycznie deptana przez zwiedzających instalacja, wreszcie o śladach ołowiu w użytej do produkcji ziaren farbie.

Prostota i skala dzieła zachwyciła krytyków. Porównywali je do "ruchomych piasków" wciągających widzów, podkreślali element gry z odbiorcami i umiejętność prowokowania do głębszej refleksji. Sam twórca mówił, że ziarenka mają symbolizować nadzieję.

DOSTĘP PREMIUM