MSZ: Komiks o Chopinie musi zostać zniszczony

- Mleko się rozlało, publikacja została wydana, musi być teraz zniszczona - tak o kontrowersyjnym komiksie "Chopin New Romantic" wypowiedziało się dziś Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które zleciło jego powstanie.

Wulgarny Chopin na zlecenie MSZ. Komiks za 30 tys. euro trafi na makulaturę? Czytaj >>

Według MSZ "mamy do czynienia z przypadkiem, który nie powinien się zdarzyć". - Projekt, który był zatwierdzony na bardzo wstępnym etapie jako jeden w planie rocznych działań naszej palcówki w Berlinie, został zrealizowany w formie, która jest niedopuszczalna. Nie może być dystrybuowana publikacja, która miała służyć promocji Fryderyka Chopina, a tym samym i Polski - stwierdził wiceszef MSZ Jan Borkowski.

- Ubolewamy, że doszło do takiej sytuacji, wykorzystamy ten przypadek do podejścia do pracy niezależnych autorów, którzy biorą na siebie część odpowiedzialności - dodał.

Zdaniem urzędnika "pod godłem polskiego państwa i ze wsparciem MSZ, tego typu publikacje jak ten komiks nie mogą się ukazywać".

Ministerstwo chce teraz "wyciągnąć konsekwencje służbowe, wobec tych, którzy mogli na odpowiednim etapie powstrzymać taka publikację". - Naszym celem jest niedopuszczenie do dystrybucji tej publikacji - powtórzył.

- Treści, które miały być skierowane do młodzieży szkolnej nie odpowiadają naszemu sposobowi myślenia o promocji Polski i promocji postaci Chopina - dodał.

Miał przybliżyć niemieckiej młodzieży Chopina

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polska ambasada w Berlinie sfinansowały powstanie komiksu, który miał przybliżyć niemieckiej młodzieży Fryderyka Chopina. Okazało się jednak, że komiks zawiera wiele wulgaryzmów. "Na ch** on tam stoi?", "Gdzie jest ta ci**?", "J*** cweloholokaust" - takie i inne określenia można znaleźć w komiksie.

Antologia "Chopin New Romantic" składa się z kilku komiksów w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej. Autorami poszczególnych części są znani polscy graficy.

Bohaterem części narysowanej przez Krzysztofa Ostrowskiego (znanego także jako lider grupy Cool Kids Of Death) jest postać podobna z wyglądu do Chopina, która wraz ze swoim znajomym, wulgarnym skinheadem, przyjeżdża do więzienia, by dać koncert.

Autor: Nie rysowałem dla dzieci

- Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że rysując ten komiks nie miałem świadomości, że może on być wykorzystywany w szkołach. Dowiedziałem się o tym przedwczoraj - powiedział portalowi Gazeta.pl Krzysztof Ostrowski, autor komiksu.

Autor nie rozumiem jednak, czemu ma służyć wyciąganie tych słów z kontekstu. - Może faktycznie dla siedmiolatka takie słowa brzmią przesadnie, ale już dla uczniów szkół średnich może nie. Można by przy okazji spytać, od której klasy pokazywać film "Dom zły"..?

"Domagamy się zniszczenia"

List do MSZ i ambasady w sprawie komiksu "Chopin New Romantic" napisało Stowarzyszenie Blogmedia24.pl. Prezes zarządu Elżbieta Szmidt w imieniu członków stowarzyszenia chce "wskazania osoby personalnie odpowiedzialnej w Ambasadzie RP w Niemczech za zaakceptowanie skandalicznej publikacji "Chopin New Romantic"". Sam komiks określa jako "porażająco chamski i szkodliwy". "Domagamy się zniszczenia egzemplarzy komiksu" - pisze Szmidt.

Laurki dla Kaddafiego [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM