Aż czterech Polaków nagrodzonych w konkursie "Pictures of the Year International"
Maciej Nabrdalik zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "Feature Picture Story - Freelance/Agency" za reportaż "Chernobyl's Outskirts", o mieszkańcach okolic dawnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Fotografował ich na przestrzeni ostatnich kilku lat, wracając tam pięć razy. Część z nich można zobaczyć na stronie internetowej fotografa . - Chciałem zrobić materiał o ludziach, którzy żyją na granicy strefy: za daleko od reaktora, aby dołączyć do dziesiątek tysięcy oficjalnie uznanych za poszkodowanych i wysiedlonych, a zdecydowanie za blisko, aby uniknąć tragedii - tłumaczy swój pomysł Nabrdalik.
W kategorii "Sports Picture Story", w której główną nagrodę zdobył Tomasz Gudzowaty za cykl "Mexico's car Frenzy", wyróżniona została również Agnieszka Rayss , za zdjęcie zawodniczki walczącej o kulturystyczny Pucharu Polski w Zabrzu. Autorka już od dwóch lat jeździ po Polsce fotografując uczestników zawodów kulturystycznych. - Dzięki tym wyjazdom mogę robić portrety z wykorzystaniem naturalnego tła - mówi. Wspólnym mianownikiem wielu jej prac są przemiany w społeczeństwach post-komunistycznych i popkulturowe aspekty transformacji.
Jury "POYI" doceniło również publikującego m.in. w National Geographic i Newsweeku Adama Pańczuka . Otrzymał drugą nagrodę w kategorii "Portrait Series" za cykl zdjęć zrobionych na Islandii pt. "Hidden People". Na zdjęciach pojawiają się ludzie, którzy przyznają, że mieli kontakt z elfami lub je kiedyś widzieli - opowiada Pańczuk. W ten sposób fotograf chciał sprawdzić jak głęboko islandzkie mity o elfach manifestują się we współczesnej kulturze tego kraju i życiu codziennym jego mieszkańców. Jednym z jego ostatnich projektów jest fotograficzny esej o polskiej wsi w czasach transformacji. Efekty można oglądać na stronie internetowej autora .
Praca w kolektywie
Zarówno Agnieszka Rayss jak i Adam Pańczuk są znani jako współzałożyciele "Sputnik Photos" - międzynarodowego kolektywu fotograficznego, który powstał kilka lat temu w celu pokazania okresu przejścia krajów Europy Wschodniej do UE, przez pryzmat historii pojedynczych mieszkańców. Od tego czasu kolektyw zrealizował już kilka nowych projektów. Ostatni z nich - "IS (not)", zrealizowany na Islandii wraz z dziennikarzami i pisarzami - można właśnie oglądać w Gdańskiej Galerii Fotografii .
Konkurs trudnych tematów
Amerykański konkurs Pictures of the Year International organizuje Instytut Dziennikarstwa Donalda W. Reynoldsa z Missouri School of Journalism. Co roku członkowie jury przyznają nagrody fotografom prasowym, skupiającym się na najtrudniejszych zagadnieniach społecznych. W tym roku zwycięskie cykle opowiadały m.in. o wojnie gangów w Los Angeles czy zagrożonych gatunkach zwierząt w USA. Konkurs ma długą tradycję sięgającą 1944 roku, a od 2001 roku jest otwarty dla fotoreporterów z całego świata.
-
Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Zełenski "podeptał przyjaźń polsko-ukraińską"? Ekspertka: To pragmatyzm polityczny
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
"To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
- Co partie po wyborach zrobią z prawem do aborcji? Jedna nie ma o tym ani słowa w swoim programie
- Co dalej z kontrolami na granicy z Polską? Nieoficjalnie: Niemcy podjęły decyzję
- Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić i do kiedy? [ZASADY I TERMINY]
- Kaczyński i 50 tys. w kopercie. Prokurator nie dała wiary zeznaniom. "To jest wróżka"
- Abp Stanisław Szymecki nie żyje. Senior archidiecezji białostockiej miał 99 lat