Orły 2011: "Wszystko co kocham" zgarnie wszystko? Dziś rozdanie "polskich Oscarów"

W poniedziałkowy wieczór poznamy laureatów nagród Polskiej Akademii Filmowej. Faworytem w głównych kategoriach jest posiadający najwięcej nominacji film Jacka Borcucha "Wszystko co kocham", ale po piętach depczą mu "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego i "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego.

Lista nominowanych we wszystkich kategoriach >>

"Wszystko, co kocham" zdobył w tym roku najwięcej, bo aż 8 nominacji, w najważniejszych kategoriach. Najlepszy film, Najlepsza reżyseria, Odkrycie roku (dla Mateusza Kościukiewicza), Najlepsza drugoplanowa rola męska (Andrzej Chyra), Najlepsza główna rola kobieca (Olga Frycz), Najlepsza główna rola męska (Mateusz Kościukiewicz), Najlepsza muzyka, Najlepszy scenariusz. Jacek Borcuch dokonał rzadkiego osiągnięcia - z sukcesem przeszedł na drugą stronę kamery (wcześniej realizował się jako aktor), a jego film spodobał się zarówno krytykom, jak i publiczności. Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mówi, że Borcuch "wniósł do polskiego kina powiew świeżości".

 

W kategorii Najlepsza reżyseria z Borcuchem powalczą Jerzy Skolimowski za "Essential Killing" i Feliks Falk za dramat "Joanna" . Ten ostatni na pewno nie powtórzy sukcesu poprzedniego filmu reżysera - "Komornika" z 2005 roku, który zdobył aż 7 statuetek, ale z 6 nominacjami również jest w gronie faworytów tegorocznej gali. Podobnie "Essential Killing", wyróżnione już m.in. na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie Vincent Gallo, został laureatem w kategorii "Najlepszy aktor", a Jerzy Skolimowski otrzymał Nagrodę Specjalną Jury. "Essential killing" jest nominowane w 7 kategoriach.

Powiew aktorskiej świeżości

W kategoriach aktorskich większość ekspertów również stawia na "Wszystko, co kocham". Młodziutkie gwiazdy filmu - Olga Frycz i Mateusz Kościukiewicz - choć rywalizują ze starszymi i dużo bardziej utytuowanymi aktorami (m.in. Vincent Gallo, Robert Więckiewicz, Urszula Grabowska) - były najgłośniejszymi debiutantami ostatnich kilku lat. Mateusz Kościukiewicz jest zresztą nominowany w kategorii Odkrycie roku, obok Piotra Dumały za reżyserię "Lasu" i Arkadiusza Jakubika - reżysera "Prostej historii o miłości" .

Polskie Oscary

Polskie Nagrody Filmowe przyznawane są od 1999 roku. W tym roku 32 filmy rywalizują w 16 kategoriach .

Rekordzistami w gronie laureatów Orłów są filmy "Pianista" i "Rewers" . Film Romana Polańskiego był nominowany we wszystkich 13 kategoriach w 2003 roku, z czego wygrał aż 8. Tyle samo statuetek otrzymał w ubiegłym roku film Borysa Lankosza "Rewers".

DOSTĘP PREMIUM