Julia Roberts, Tom Hanks, Keanu Reeves chcą przyjechać na Festiwal Plus Camerimage

- To na razie dopiero wstępne deklaracje - zapowiada Marek Żydowiczy, dyrektor bydgoskiego Festiwalu Plus Camerimage i dodaje, że takie rozmowy są prowadzone.

- Deklaracje padają choćby z ust Julii Roberts, która powiedziała, że z przyjemnością przyjedzie na Festiwal, jeśli czas jej na to pozwoli. Ma męża operatora, lubi operatorów, więc ma podwójną motywację, by tu przyjechać - zapowiada Żydowicz i dodaje: - Rozmawiałem z Tomem Hanksem, z Andrzejem Wajdą. Istnieje duża szansa, że po raz drugi przyjedzie Keanu Reeves dlatego, że kontynuujemy współpracę. Chodzi o projekt filmowy, który tutaj w Bydgoszczy razem zaczęliśmy. Podpisałem umowę produkcyjną z Reevsem i w tej umowie jest również zapis mówiący o premierze obrazu w Polsce, to znaczy tu, na Festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy.

Dyrektor bydgoskiego festiwalu zapewnia, że tegoroczny, dzięki zdobytemu doświadczeniu, będzie jeszcze lepszy w sensie organizacyjnym i promocyjnym. - Dla nas największym problemem to była kwestia transportu. Żeby dotrzeć do Bydgoszczy my musieliśmy ponieść trzykrotnie większe koszty niż w przypadku Łodzi. Joel Schumacher jechał tutaj 6 godzin, oczywiście też nałożyła się na to pogoda - narzeka Żydowicz.

Festiwal zostaje dłużej

- Miasto przymierza się do sprzedaży działki w centrum miasta na Placu Teatralnym, na której mogłoby powstać Centrum Festiwalowe - mówi prezydent Rafał Bruski i tłumaczy, że w obecnej sytuacji finansowej Bydgoszczy nie stać na wybudowanie takiego obiektu. - Jeśli byłby pomysł, który by nie przekraczał udziału środków miejskich w realizacji całego projektu, to na pewno bym bardzo poważnie do tego tematu podchodził. Stąd poszukiwanie partnerstwa jest w tej chwili niezbędne. Szukamy inwestora - zapowiada wyjaśnia prezydent Bruski.

Czy Frank Gahry zbuduje centrum w Bydgoszczy?

Jest działka, jest także projekt. - Frank Gahry, z którym rozmawiałem ostatnio powiedział, jeżeli chcecie i uważacie, że to będzie korzystne, możemy mówić o budowie Centrum Festiwalowym w Bydgoszczy - deklaruje Marek Żydowicz.

Frank Gehry jest czołowym amerykańskim architektem, pochodzi z kanadyjskiej rodziny polsko - żydowskiej. Budynki Gehry'ego posiadają charakter kolażu, złożonego z powyginanych brył o powierzchni wykonanej z różnych, czasem nieprzystających do siebie, materiałów. Jest twórcą słynnego Muzeum Guggenheima w Bilbao czy Tańczącego Domu w Pradze.

Festiwal Plus Camerimage w Bydgoszczy rozpocznie się 26 listopada potrwa do 3 grudnia.

DOSTĘP PREMIUM