Światowej sławy streetartowcy w Katowicach. 1200 m kw. graffiti [ZDJĘCIA]

4 tys. puszek o pojemności 0,4 l zużyją artyści uliczni podczas SK 2011 Street Art Festivalu w Katowicach. Streetartowcy zamalują w sumie 1200 m kw. powierzchni w całym mieście. Pierwszą edycję katowickiego Street Art Festivalu organizuje biuro projektu ESK Katowice 2016.

Na zaproszenie biura do Katowic przyjechali m.in.: lider hiszpańskich streetartowców Aryz oraz jeden z pionierów całego ruchu - Dan Witz, który już w latach 70. tworzył graffiti na murach Nowego Jorku. W sumie w festiwalu uczestniczyć będzie kilkudziesięciu artystów.

- Przywiozłem elementy mojego projektu "What the #@%$?? (WTF)", vlepki przedstawiające gałki oczne i takie, którymi ingeruję w znaki drogowe. Bardzo podoba mi się to miasto - niezbyt czyste, z mnóstwem ciekawych zakamarków. Jest idealne! Moje prace są dla niego stworzone - mówił Witz w rozmowie z "Gazetą" .

Bitwa na graffiti, zamalowane billboardy

Streetartowcy będą malować graffiti m.in. w rejonie ul. Tylnej Mariackiej oraz w przejściach podziemnych w różnych dzielnicach Katowic. Wśród festiwalowych projektów m.in. bitwa o kluski śląskie, czyli pojedynek na graffiti pomiędzy przedstawicielami warszawskiej i śląskiej sceny, a także przejęcie przez artystów kilku miejskich billboardów i ich nowa aranżacja.

Dziś działalność rozpoczęło centrum festiwalowe na ul. Mariackiej. Mieści się ono w autobusie, który przyozdobią streetartowcy.

- Sztuka, która nie czyni odbiorcę obojętnym to sztuka najważniejsza i nie ma znaczenia czy odbywa się w zamkniętej przestrzeni, czy na ulicy- mówi Piotr Zaczkowski, dyrektora biura ESK Katowice 2016.

Kaliber 44 i Paktofonika zainspirują grafficiarzy

Festiwal będzie też okazją do przypomnienia postaci Magika, który przez całe swoje życie związany był z Katowicami. Teksty tragicznie zmarłego współzałożyciela legendarnych hiphopowych grup Kaliber 44 i Paktofonika będą inspiracją dla specjalnych instalacji.

Do Katowic przyjadą również twórcy powstającego właśnie filmu "Jesteś Bogiem" poświęconemu historii Paktofoniki. Rahim i Fokus, koledzy Magika z Paktofoniki wystąpią zresztą na bezpłatnym koncercie na ul. Mariackiej.

Wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będzie jeszcze pokaz filmów poświęconych sztuce ulicy. Więcej informacji na www.2016katowice.eu .

TOK FM PREMIUM