Terry Pratchett będzie asystentem śmierci na życzenie [SONDAŻ]

Słynny pisarz fantastyki sir Terry Pratchett ma wziąć udział w filmie dokumentalnym BBC 2 o śmierci na życzenie - podaje brytyjska telewizja. Będzie asystował starszej osobie, która chce, by odebrano jej życie w luksusowych warunkach szwajcarskiej kliniki ?Dignitas?.

Film będzie emitowany latem. Autor serii "Świat Dysku" pojedzie do kliniki "Dignitas" w Szwajcarii ze sparaliżowanym 70-latkiem.

"Dignitas" (łac. godność) to powstała w 1998 r. grupa asystująca ludziom nieuleczalnie chorym po podjęciu przez nich decyzji o odebraniu sobie życia.

Terry Pratchett, który od trzech lat wie, że postępuje u niego choroba Alzheimera , jest zwolennikiem śmierci na życzenie. Wzięcie udziału w projekcie pozwoli mu więcej się o niej dowiedzieć.

Śmierć na życzenie - przestępstwo, za które nikt nie ściga

Ludzie z całego świata przyjeżdżają do tej kliniki, ponieważ w ich kraju śmierć na życzenie jest nielegalna. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie za spełnienie takiego życzenia osoby chorej grozi do 14 lat więzienia. Wiadomo jednak, że już ponad 100 Brytyjczyków pojechało do kliniki po śmierć, a nikt spośród ich rodziny i przyjaciół nie został postawiony w stan oskarżenia.

- Wierzę, że każdy, kto zapadł na wyniszczającą i nieuleczalną chorobę, powinien mieć prawo do wybrania własnej godziny śmierci - powiedział Terry Pratchett. - Chciałem więcej wiedzieć o tej organizacji w razie, gdybym kiedykolwiek chciał sam pojechać do ich kliniki - mówi.

Wydawca dokumentów BBC, Charlotte Moore, powiedziała: Śmierć na życzenie to ważny temat debaty w Wielkiej Brytanii. To szansa dla widzów BBC 2, by śledzić zmagania pana Terry'ego Pratchetta z problemami, z którymi spotyka się wielu Brytyjczyków.

Film ma też pokazać, w jaki sposób podchodzi się do kwestii kontrolowanego samobójstwa w różnych europejskich krajach. Dokument BBC to nie pierwszy materiał poruszający ten kontrowersyjny temat. W 2008 brytyjski kanał Sky wyemitował film "Prawo do śmierci?", który pokazywał ostatnie chwile życia 59-letniego, również sparaliżowanego Craiga Ewerta.

Czy zgodziłbyś się na to, żeby członek twojej rodziny lub przyjaciel odebrał sobie życie w klinice

TOK FM PREMIUM