Aretha Franklin wraca po ośmiu latach z nową płytą

Aretha Franklin ogłosiła wydanie nowej płyty pt. ?Aretha: A Woman Falling Out of Love?. To już 38. album w jej karierze, ale pierwszy od ośmiu lat, po okresie tajemniczej choroby.

Już po raz trzeci artystka wydaje nagranie pod tytułem "Aretha...". Jednak w odróżnieniu od poprzednich z 1961 i 1981 roku nowy krążek został wydany przez jej własne studio Aretha Records i wyprodukowany w głównej mierze przez samą artystkę z niewielką pomocą jej synów Kecalfa i Eddie'ego.

Na krążku będzie można usłyszeć współczesne standardy i klasyczne utwory w nowej aranżacji, np. "Theme from a Summer Place" albo gospelowy hymn "His Eye Is On the Sparrow". Bonusem do płyty będzie nagranie z występu Franklin na uroczystości zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta w 2009 roku.

 

To 38. album 69-letniej artystki. Pojawia się dopiero po ośmioletniej przerwie spowodowanej problemami zdrowotnymi. Choć Aretha Franklin nigdy nie wyznała publicznie, na co jest chora, powszechnie uważa się, że miała raka trzustki, czyli jeden z najgroźniejszych nowotworów. Amerykańska prasa donosiła o tym, powołując się na swoje źródła wśród bliskich artystki, gdy Franklin w zeszłym roku była zmuszona nagle odwołać serię koncertów. W końcu trafiła do szpitala i przeszła operację. W styczniu br. ogłosiła, że "problem został rozwiązany".

Przez pierwszy miesiąc album będzie dostępny tylko w sklepie internetowym Walmart. 3 czerwca trafi do zwykłych sklepów.

Aretha Franklin śpiewała do tanecznego popu, gospel, jazz, najbardziej jednak jest znana z popularyzacji muzyki soulowej. Jej piosenka "Respect" jest uznana za piątą najlepszą kompozycję na liście 500 utworów wszech czasów według magazynu "Rolling Stone". W zestawieniu stu najlepszych wokalistów wszech czasów zajęła pierwsze miejsce.

Tak NAPRAWDĘ wyglądało królewskie wesele! Zdjęcia zza kulis

TOK FM PREMIUM