Serial o załodze Rudego i psie Szariku dziś kończy 45 lat

Serial telewizyjny "Czterej pancerni i pies" ma 45 lat". 9 maja 1966 roku został wyemitowany pierwszy odcinek pod tytułem "Załoga". Serial według książki Janusza Przymanowskiego w reżyserii Konrada Nałęckiego bił rekordy popularności. Janusz Gajos w roli Janka Kosa, Franciszek Pieczka jako Gustlik, Włodzimierz Press jako Grigorij, Roman Wilhelmi jako Olgierd Jarosz, czy Pola Raksa jako Marusia - stali się prawdziwymi gwiazdami.

Bardzo popularny był główny temat muzyczny - "Ballada o czterech pancernych" z muzyką Adama Walacińskiego do słów Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Edmunda Fettinga.

 

W latach 60-tych dzieci bawiły się "w załogę Rudego" - wszyscy chłopcy chcieli być Jankiem Kosem, ewentualnie Grigorijem lub Gustlikiem, w ostateczności psem Szarikiem. Dziewczynki chciały być Marusią.

Serial nadmiernie gloryfikował bohaterstwo polskiego żołnierza, ale nie był koturnowy, czy zbyt patetyczny; jego mocne strony, to sprawna realizacja i sceny komediowe.

W 2006 roku Telewizja Polaka wycofała serial z emisji jako przykład peerelowskiej propagandy, zwłaszcza w kwestii przyjaźni polsko - radzieckiej. Jednak uważny widz dostrzeże wątki wręcz antypropagandowe - Janek Kos trafił do wojska z południowo-wschodnich krańców Rosji przy granicy z Japonią. Prawdopodobnie wraz z rodziną musiał być ofiarą wywózki, choć z uwagi na cenzurę, kwestia musiała pozostać niedookreślona. Ojciec Janka był przedwojennym oficerem, obrońcą Westerplatte.

W ostatnich latach serial "Czterej pancerni i pies" został wyemitowany m.in. przez kanał Kino Polska i wydany na DVD.

DOSTĘP PREMIUM