Dziś gala rozdania Fryderyków. Czy będzie to wieczór Moniki Brodki?

Dziś wieczorem zostaną wręczone nagrody przemysłu fonograficznego - Fryderyki. Największą szansę na nagrodę ma Monika Brodka, która otrzymała 9 nominacji. Na siedem statuetek szanse ma Czesław Mozil. Sześć nominacji otrzymał Wojciech Waglewski oraz grupy Acid Drinkers i Raz Dwa Trzy.

Piotr Metz z Rady Akademii Fonograficznej przyznał po ogłoszeniu kandydatów do nagrody, że spodziewał się nominacji dla Moniki Brodki. Jego zdaniem, artystka wyjątkowo cieszyć się będzie z nominacji nie dotyczących aspektów artystycznych jej ostatniej płyty. Monika Brodka została nominowana w kategoriach: autor roku, kompozytor roku, wokalistka roku, album roku pop, produkcja muzyczna roku, wideoklip roku, najlepsza oprawa graficzna albumu, oraz dwie nominacje w kategorii Piosenka roku za utwory "Granda" i "W pięciu smakach.

 

Podczas gali Fryderyków wręczone zostaną też trzy Złote Fryderyki. Marek Staszewski ze Związku Producentów Audio Video powiedział, że laureatów wybrano jednogłośnie. W tym roku będą to Jerzy Maksymiuk, Włodzimierz Nahorny oraz Wojciech Młynarski.

Nowością w tegorocznych Fryderykach będzie nagroda za najlepszą improwizację jazzową.

Trzy nominacje do Fryderyków otrzymały płyty wydane przez Polskie Radio. Najlepszym albumem z muzyką kameralną może okazać się "Aqua e Vinho" z utworami wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego, Agaty Szymczewskiej, Anny Marii Staśkiewicz, Katarzyny Budnik-Gałązki i Marcina Zdunika. Nominację w kategorii "Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa" otrzymał Michał Lorenc na muzykę do filmu "Różyczka". Fryderyka za album roku z muzyką alternatywną mogą otrzymać twórcy płyty "Męskie granie".

W tym roku statuetki wręczone zostaną w 34 kategoriach. O nominację do nagrody ubiegało się 101 albumów muzyki poważnej, 29 jazzowych, 201 albumów z polska muzyką rozrywkową. Zgłoszono tez 147 singli do kategorii "Piosenka Roku". O tytuł najlepszego wideoklipu walczyło 97 teledysków.

Część gali Fryderyk 2011 poświęcona muzyce rozrywkowej rozpocznie się o 19:00 w warszawskiej Fabryce Trzciny. O 21:00 zostaną wręczone nagrody w kategoriach muzyki jazzowej i poważnej.

DOSTĘP PREMIUM