Dziś rusza festiwal w Cannes. W jury de Niro, Law i Thurman

Od prapremiery nowego filmu Woody'ego Allena rozpocznie się dzisiaj 64. Festiwal Filmowy w Cannes. Przewodniczącym jury będzie w tym roku Robert de Niro, a Jerzy Skolimowski będzie kierował pracami jury przyznającego nagrodę za filmy krótkometrażowe w towarzyszącym festiwalowi konkursowi ?La Semaine de la Critique?.

Ceremonia otwarcia festiwalu rozpocznie się - jak co roku - od przedstawienia publiczności festiwalowego jury. Jego przewodniczący Robert de Niro oraz członkowie - między innymi Jude Law i Uma Thurman - będą musieli dwa tygodnie później zadecydować, kto otrzyma nagrody festiwalu, a wśród nich tę najbardziej upragnioną - Złotą Palmę. Po ceremonii otwarcia zostanie wyświetlony poza konkursem film "Midnight in Paris". Jego reżyser Woody Allen pojawi się na projekcji filmu w towarzystwie swoich aktorek - Marion Cotillard i Kathy Bates. Być może będzie również obecna pierwsza dama Francji Carla Bruni-Sarkozy, wykonawczyni jednej z ról w filmie.

Sam konkurs o Złotą Palmę i inne nagrody rozpocznie się następnego dnia. Jednym z ważnych wydarzeń festiwalu będzie z pewnością włoski film "Habemus papam". Jego reżyser Nanni Moretti pokazuje w nim fikcyjną postać papieża, w którego roli wystąpi Michel Piccoli, cierpiącego na depresję. Swoje filmy pokażą w konkursie również tacy "bywalcy" festiwalu jak Lars von Trier, Pedro Almodovar i bracia Dardenne.

DOSTĘP PREMIUM