ESK 2016: Katowice - miasto muzyki czy ogrodów? "Uwierzyliśmy w siebie"

Katowice, Wrocław, Lublin, Warszawa, Gdańsk - jedno z tych pięciu miast w 2016 będzie Europejską Stolicą Kultury. Ogłoszenie wyników 21 czerwca. W radiu TOK FM w każdą środę sprawdzamy jak te aglomeracje walczą o ten zaszczytny tytuł. Zaczynamy od Katowic. - Rok temu, gdy dostaliśmy się na krótką listę ludzie uwierzyli w siebie i swoje miasto - mówi Marek Zieliński, szef biura ESK Katowice.

Katowice idą do boju o tytuł ESK 2016 z hasłem "Miasta Ogrodów" na ustach. Jak tłumaczy Marek Zieliński, szef biura ESK Katowice 2016, to hasło trzeba rozumieć na poziomie i metaforycznym i doświadczalnym.

- Metaforycznym, bo chodzi o przestrzeń intelektualną. Mottem są słowa Zbigniewa Herberta, że najważniejsze ogrody są w naszych głowach i je należy pielęgnować. Ale projekt "Miasta Ogrodów" ma też swój wymiar realny, a odnosi się do koncepcji Ebenezera Howarda. Pierwszym w Polsce miastem-ogrodem był właśnie katowicki Giszowiec - mówi.

Czy chodzi więc o sadzenie drzewek? Też - odpowiadają szefowie biura ESK - ale dodają od razu, że przede wszystkim chodzi o stworzenie przestrzeni przyjaznej ludziom, w której poszczególne części ogromnej śląskiej aglomeracji są ze sobą powiązane. Przekonują mnie też, że tylko 30 procent tej przestrzeni to zabudowa miejska, pozostałe 70 to tereny zielone.

Coś, co już udało się zmienić, to nastawienie ludzi. - Rok temu, gdy dostaliśmy się na krótką listę ludzie uwierzyli w siebie i swoje miasto. Drzwi do biura ESK się nie zamykają, non stop pojawiają się osoby ze stowarzyszeń, instytucji czy NGO-sów, które przynoszą ze sobą projekty - opowiada Marek Zieliński.

Miasto wspiera coraz więcej małych inicjatyw i stara się tworzyć większe festiwalowe imprezy, które mają ściągnąć turystów. Za nami pierwszy Street-Art Festival, na którym pojawili się międzynarodowi artyści jak 108, Dan Witz, czy Aryz.

17 maja rozpoczyna się ,również pierwszy, festiwal Video Re:view, który zaprezentuje najważniejsze zjawiska w sztuce wideo, a w połowie czerwca odbędzie się pierwsza edycja międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent. To nowe inicjatywy, które, miejmy nadzieję, przeżyją chociaż tyle wydań, co flagowe już muzyczne: Tauron Nowa Muzyka i OFF Festival Artura Rojka.

Na te wszystkie trzeba oczywiście pieniędzy. Biuro ESK Katowice dysponuje własnym budżetem, bo od kwietnia ma status instytucji kulturalnej. Ten budżet to 10 milionów złotych, w Biurze zaledwie 2-3 osoby mają etat, siłą napędową są wolontariusze i współpracownicy.

A co jeśli w czerwcu okaże się, że nic z tego? - Każda porażka rodzi jakąś traumę - mówi Marek Zieliński - Ale miasto deklaruje, że będziemy działać. Być może pod inną nazwą, ale te projekty, które zaczęliśmy, mają być kontynuowane. Jest też ciągle rozbudowywana infrastruktura. Mają powstać: centrum kongresowe, nowe Muzeum Śląskie, sala koncertowa na 2 tys. miejsc dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy nowy budynek ASP. Ale strach jest, bo porażka może zniechęcić biznes - a ten, jak na razie, zarażony entuzjazmem ludzi kultury, chętnie finansuje niektóre projekty. - tłumaczy.

Co się będzie działo w Katowicach

Rondo Sztuki - galeria Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, znajduje się na rondzie gen. J. Ziętka (niedaleko Spodka), poza wystawami organizowane są tam koncerty i imprezy, 17 maja rusza w Katowicach festiwal sztuki wideo Video Re:view, w jego ramach, już od 10 maja w Rondzie można oglądać projekt nawiązujący do historii kina - "Kino (re)wizytowane przez sztukę wideo".

Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice - Aleja Wojciecha Korfantego 6, od 18 maja również w ramach Video Re:view można oglądać 48 prac z 13. Videonale Bonn, jednego z najstarszych biennale sztuki wideo w Europie.

Galeria Szyb Wilsona - prywatna galeria na terenie byłego szybu kopalnianego KWK "Wieczorek" na Nikiszowcu, promuje młodych, odważnych artystów malarzy, grafików, fotografików, czy performerów. Jutro (czwarek) odbędzie się tam o godz. 18.00 na wernisaż wystawy Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego Twórczo dla praw człowieka.

JazzClub Hipnoza - najprężniej działający w Katowicach klub muzyczny promujący muzykę jazzową i alternatywną. Działa od 2002 roku. Znajduje się na placu Sejmu Śląskiego 2, w budynku równie Centrum Kultury Katowice.

Tauron Nowa Muzyka - elektronika, jazz, alternatywa w nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Festiwal został nagrodzony w zeszłym roku otrzymał tytuł od European Festival Awards "Najlepszego Małego Festiwalu w Europie". Na tegoroczną, szóstą edycję festiwalu (25-28 sierpnia) przyjedzie m.in. Lamb.

OFF Festival - festiwal organizowany przez Artura Rojka, lidera grupy Myslovitz. W zeszłym roku impreza przeniosła się właśnie do Katowic, poprzednie cztery edycje odbyły się w Mysłowicach. W tym roku festiwal odbędzie się w weekend 5-7 sierpnia. Usłyszymy m.in. Blonde Redhead, Konono No1 czy Warpaint.

DOSTĘP PREMIUM