Zdjęcie spod Pałacu Prezydenckiego wygrało Grand Press Photo 2011

Fotografia Jacka Waszkiewicza otrzymała tytuł Zdjęcia Roku w tegorocznym konkursie Grand Press Photo. W sumie do finału dostało się 50 zdjęć, 16 fotoreportaży i 12 fotokastów.

Konkurs Grand Press Photo organizowany jest od siedmiu lat. W tegorocznej edycji oceniano fotografie wykonane między 1 kwietnia 2010 roku a 31 marca 2011 roku. W sumie fotoreporterzy zgłosili 4,6 tys. zdjęć, które konkurowały w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Przyroda. Do finału zakwalifikowano 156 zdjęć - 50 pojedynczych i 16 fotoreportaży autorstwa 55 fotoreporterów z całej Polski.

Zdjęcia Roku autorstwa Jacka Waszkiewicza

Główną nagrodę i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała podczas tegorocznej gali fotografia Jacka Waszkiewicza (Agencja Fotograficzna Reporter) zrobiona przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu podczas awantury o krzyż, który ustawiono tam w hołdzie dla ofiar katastrofy smoleńskiej. "Za najwyższą wartość informacyjną, merytoryczną i techniczną, niepozbawioną oryginalnej wizji autora, wykonaną przy zachowaniu etycznych kanonów zawodu fotoreportera" - uzasadniali jurorzy konkursu. Autor Zdjęcia Roku otrzymał m.in. nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł i najnowszą lustrzankę firmy Nikon - D5100.

To już kolejne zdjęcie spod Pałacu Prezydenckiego nagrodzone w prestiżowym konkursie fotograficznym. Wcześniej Filip Ćwik został wyróżniony na World Press Photo za zdjęcia ukazujące żałobników gromadzących się w Warszawie i uczestniczących w krakowskim pogrzebie pary prezydenckiej.

- Wierzę, że fotografia, która wygrała, pokazuje wiele z napięć i nastrojów, które obecnie panują w polskim społeczeństwie - mówił na gali przewodniczący jury Lucian Perkins, laureat World Press Photo z 1996 roku.

W tym roku, po raz pierwszy w historii Grand Press Photo oceniano również fotokasty, czyli formy multimedialne oparte na fotografii. Spośród 32 zgłoszeń do finału przeszło 12 fotokastów - nagrodę główną otrzymał fotokast "Miejskie konie" Piotra Małeckiego (Napo Images dla "Polityki") ukazujący los koni, które podczas kryzysu w Irlandii zostały porzucone przez właścicieli.

Zobacz 25 najlepszych zdjęć roku [GRAND PRESS PHOTO] >>

DOSTĘP PREMIUM