Rozmiar (w sztuce) MA znaczenie. Gigantyczna instalacja "dla Ai Weiweia" [ZDJĘCIA]

Brytyjski rzeźbiarz Anish Kapoor wystawił w Paryżu ogromną instalację "Lewiatan". Dzieło przygotowane w ramach corocznej wystawy "Monumenta" zadedykował przetrzymywanemu przez chińskie władze artyście Ai Weiweiowi.

Gigantyczne, wysokie na 35 metrów kuliste kształty wtopione w przestrzeń zabytkowej hali Grand Palais. Na zewnątrz ogromny stwór o powierzchni 13,5 tys. metrów kw. połyskuje folią PCW, a jego wnętrze ujmuje krwistoczerwonym i purpurowym kolorem. Niektórzy widzą w nim kosmicznego giganta, inni wielkiego wieloryba, jeszcze inni monumentalną katedrę. Lekko przerażeni, ale zachwyceni zwiedzający mogą chodzić dookoła, ale i wewnątrz obiektu.

Jedyny w swoim rodzaju gumowy "organizm" to dzieło brytyjskiego artysty Anisha Kapoora, który w tym roku jest gościem paryskiego cyklu Monumenta. W jego ramach co roku jeden artysta proszony jest o zaprojektowanie przestrzeni zabytkowej galerii Grand Palais. Poprzednio, w niesamowitych pomieszczeniach pracowali Anselm Kiefer (2007), Rochard Serra (2008) i Christian Boltanski (2010).

Brytyjski artysta znany jest ze swojej "artystycznej mani wielkości": w 2002 roku wystawił w londyńskiej galerii Tate Modern równie gigantyczną instalację "Marsyas", w Middleborough umieścił wielką rzeźbę o fakturze siatki, a obecnie pracuje nad ponad 40-metrową wieżą wieńczącą Stadion Olimpijski w Londynie.

Ogromny projekt budzi ogromne emocje, ale i rozgłos. Kapoor postanowił wykorzystać go do nagłośnienia sprawy przetrzymywanego przez chińskie władze artysty Ai Weiweia, wzywając muzea i galerie na całym świecie do zamknięcia drzwi na jeden dzień. To jedna z wielu akcji świata sztuki solidaryzującego się z chińskim artystą.

DOSTĘP PREMIUM