Peter Fonda uczy wnuki strzelać z karabinu. Cel: Obama

Podczas promocji swojego nowego filmu dokumentalnego na festiwalu w Cannes, Peter Fonda skrytykował Baracka Obamę. - Uczę swoje wnuki obsługi karabinów dalekiego zasięgu - powiedział słynny aktor. Media i niektórzy prawnicy w USA zastanawiają się, czy nie można by Fondy oskarżyć o przestępstwo federalne.

- Uczę swoje wnuki obsługi karabinów dalekiego zasięgu - powiedział Peter Fonda dziennikarzowi "The Daily Telegraph". - W jaki celu? Nie chciałbym powiedzieć: Barack Obama, ale... - dodał aktor.

Takie słowa w USA mogą być potraktowane jako grożenie prezydentowi. - Prawo federalne zakazuje wysyłania pogróżek pod adresem prezydenta USA - wyjaśnia waszyngtoński prawnik Ross Nabatoff. - Teraz jest pytanie, czy można słowa aktora podpiąć pod Pierwszą Poprawkę do konstytucji USA, która mówi m.in. o wolności słowa... Wydaje mi się jednak, że pan Fonda wymienił prezydenta z imienia i nazwiska. To federalne przestępstwo. Aktor mógłby za to siedzieć - dodał. Według prawnika sprawą powinny zająć się tajne służby. - Oni traktują takie wypowiedzi bardzo serio - przestrzega Nabatoff.

Skąd taka krytyka w ustach aktora, którego trudno posądzać o republikańskie, prawicowe przekonania? - Za rządów Obamy mamy do czynienia z rozwojem podstawowego konfliktu: tych, co mają i tych, co nie mają. Przybyłem tutaj wiele lat temu z filmem o jeździe motocyklem i zatrzymaliśmy wojnę. Teraz jest czas, by wstrząsnąć światem - wyjaśniał Fonda. I powtórzył: - Nie ma miejsca dla mamisynków. Mam wnuki i uczę ich strzelania z karabinów.

Fonda był w Cannes promując swój film "The Big Fix" - dokument o katastrofie ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej. Film zarzuca Obamie podejmowanie złych decyzji podczas kryzysu. Po projekcji Fonda nie ustawał w krytyce prezydenta USA: - Wysłałem mail do prezydenta Obamy pisząc, że jest p... sprzedawczykiem. Pozwolił, aby obcy mówili naszym obywatelom, co mają robić.

Peter Fonda pochodzi z bardzo znanej rodziny aktorskiej. Jego ojcem Henry Fonda, siostrą Jane, aktorką jest także jego córka Bridget. Największą sławę przyniósł mu film "Easy Rider" z 1969 r., w którym zagrał jedną z głównych ról.

DOSTĘP PREMIUM