Dementi: Nie było bojkotu. Izraelska minister zwiedziła polski pawilon w Wenecji

?Izraelska minister kultury i sportu Limor Livnat demonstracyjnie ominęła polski pawilon na Biennale w Wenecji? - podała w weekend Informacyjna Agencja Radiowa. - Nie wiem skąd ta kaczka dziennikarska. Izraelska minister była w naszym pawilonie w piątek 3 czerwca - mówi nam Sebastian Cichocki, jeden z organizatorów polskiej ekspozycji.

Polskie barwy na otwartym właśnie Biennale w Wenecji, najbardziej prestiżowej artystycznej imprezie na świecie, reprezentuje projekt wideo izraelskiej artystki Yael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski. To on miał wywołać bojkot ze strony izraelskiej minister , która przyjechała na otwarcie izraelskiego pawilonu z Szymonem Peresem.

Informację o proteście pani Livnat miało podać izraelskie radio wojskowe "Galej Cahal".

Yael Bartana, której dziadkowie przybyli do Izraela z Białegostoku - związana jest od jakiegoś czasu z środowiskiem "Krytyki politycznej". W tryptyku wideo jej autorstwa wątki propalestyńskie splatają się z tematem Holocaustu i antysemityzmu. Według relacji Informacyjnej Agencji Radiowej minister Limor Liwnat, z rządzącej partii Likud, skrytykowała głównie apel o powrót 3 milionów Żydów do Polski, przekazany w pierwszym filmów izraelskiej artystki pt. "Mary koszmary".

Informację o bojkocie polskiego pawilonu dementuje kurator wystawy Sebastian Cichocki: - Pani Liwnat odwiedziła nasz pawilon 3 czerwca, podczas dni prasowych, ale nie skomentowała wystawy - wyjaśnia.

Burzliwa dyskusja

Yael Bartana to pierwsza w historii zagraniczna artystka reprezentująca Polskę na Biennale w Wenecji. Decyzję jury wyłaniającą artystę do polskiego pawilonu na biennale poprzedziła burzliwa dyskusja. Ostatecznie uznano, że ponieważ izraelska artystka realizuje trylogię "...i zadziwi się Europa" w Polsce i przy wsparciu polskich środowisk oraz aktywistów (m.in. "Krytyki Politycznej"), może zostać pierwszą cudzoziemką reprezentującą nasz kraj na jednej z najbardziej prestiżowych imprez artystycznych na świecie.

Trzy części filmu

Filmowy projekt Bartany składa się z trzech części. W pierwszej - "Mary koszmary" - grający główną rolę lewaka z lat PRL-u szef "Krytyki Politycznej" Sławomir Sierakowski wygłasza odezwę do Żydów: "Chemy, żeby do Polski wróciły 3 mln Żydów, żebyście znów z nami zamieszkali. (...) Już wiemy, że nie możemy być sami. Potrzebujemy Innego, a nie ma Innego bliższego nam niż Wy!".

W drugiej części młodzi Żydzi rzeczywiście przyjeżdżają w odpowiedzi na odezwę, budują kibuc i Ruch Odrodzenia Żydowskiego. A w trzeciej części - "Zamach" - Sierakowski ginie z rąk nieznanego sprawcy.

Rosyjski miliarder przypłynął na biennale. Jego jacht zasłonił zatokę >>

TOK FM PREMIUM