Odnalazł się zaginiony obraz Caravaggia - portret św. Augustyna

Wielką radość wśród wielbicieli malarstwa Caravaggia wywołała wiadomość o znalezieniu jednego z obrazów tego mistrza. Ślad po obrazie zaginął w drugiej połowie XIX wieku. Płótno przedstawiające świętego Augustyna, namalowane przed rokiem 1600, trafiło wówczas do któregoś z hiszpańskich kolekcjonerów.

Dzieje obrazu przypomina na łamach dziennika "Il Sole-24 Ore" Silvia Danesi Squarzina, zajmująca się od lat zbiorami rzymskiego rodu Giustiniani, dla którego Caravaggio namalował w sumie piętnaście płócien. Pięć z nich zachowało się, trzy spłonęły w Berlinie w 1945, pozostałe uznano za zaginione.

Należał do nich także portret św. Augustyna, do momentu, gdy przed rokiem poproszono włoską specjalistkę o ekspertyzę w sprawie właśnie tego obrazu. Rozpoznanie w nim pędzla włoskiego artysty nie nastręczało większych trudności, dodatkowo zaś na odwrocie płótna znalazła etykietę, potwierdzająca jego pochodzenie.

Hiszpański nabywca zanotował w swoim języku, że obraz kupił od markiza Recanelli - spadkobiercy dóbr rodu Giustinianich - który mieszkał przy Via del Governo Vecchio w Rzymie. Nie ulega więc wątpliwości, że chodzi o oryginał. Św. Augustyna zobaczyć będzie można niebawem na wystawie Caravaggia w Ottawie w Kanadzie.

TOK FM PREMIUM