Po liście otwartym w "GW". "Nie odpowiadam za odwołanie dyr. Koehlera"

- To jest list do prezesa. Nie odpowiadam za odwołanie, czy sposób odwołania pana dyrektora Koehlera - mówi Katarzyna Janowska, nowa dyrektor programowa stacji TVP Kultura. Janowska zapowiada także zmiany: Koniec z nudą, więcej programów na żywo.

"Sposób odwołania Krzysztofa Koehlera jest kolejnym dowodem na to, jak pilna jest potrzeba uchwalenia nowej ustawy o mediach publicznych" - piszą sygnatariusze listu otwartego do prezesa TVP Juliusza Brauna. Protestują w ten sposób przeciwko nagłemu odwołaniu szefa TVP Kultura. Pod listem podpisali się m.in. Jacek Bromski, prof. Jerzy Hausner, Agnieszka Holland, Krzysztof Krauze, Agnieszka Odorowicz, Kazimiera Szczuka, czy Jacek Żakowski.

Czytaj: Prezes Braun odpowiada w sprawie TVP Kultura

- Odebrała pani ten list osobiście? - pytał Kamil Dąbrowa. - Nie. To jest list do prezesa. Nie odpowiadam za odwołanie, czy sposób odwołania pana dyrektora Koehlera - powiedziała Katarzyna Janowska, była redaktor naczelna "Przekroju" i nowa szefowa TVP Kultura. - Przyszłam z pomysłem na program. Kilka dni później pojawiła się propozycja kierowania TVP Kultura. Czuję wielki sentyment do tej stacji - prowadziłam wieczór jej otwarcia i przez półtora roku, jeszcze przed przyjściem pana Koehlera prowadziłam weekendowe programy. Kiedy startowaliśmy ten program - stworzony przez Jacka Wekslera i Jerzego Kapuścińskiego - był genialny - mówi Janowska.

- Ale zaczęły się pojawiać problemy, przede wszystkim problemy budżetowe - mówi Kamil Dąbrowa. - Przychodzę z własnymi pomysłami na dodatkowe finansowanie. Dyrektor stacji to nie jest tylko ktoś, kto ma pomysły merytoryczne, to powinien być tez menadżer. Jeśli dyrektorowi stacji podczas jego zarządzania obcina się budżet trzykrotnie, to albo powinien się podać do dymisji albo zdobyć pieniądze. Bardzo współczuję poprzedniemu dyrektorowi, że tak się działo, ale bierne przyjmowanie cięć budżetu nie jest dobrą rekomendacją - mówi Janowska.

Jak zapewnia, chce przede wszystkim przywrócić programy na żywo w TVP Kultura. - Nie wyobrażam sobie, żeby nie było informacji kulturalnych - teraz widz ma jedynie planszę z napisami. Pojawią się programy edukacyjne, programy o sztuce. To już od września. Co dalej? Marzy mi się stworzenie pasma telewizji interaktywnej pod hasłem ''Twoja Kultura'', gdzie widzowie będą publikować swoje pomysły, instalacje, dzieła artystyczne. Na pewno nie będę walczyć o oglądalność takimi pozycjami jak "Czterdziestolatek" czy "Sami swoi", jak to jest teraz - mówi. I zapowiada: "Koniec z nudą w TVP Kultura". Teraz pracownicy mają stawiać i na treść i na ciekawą formę.

Jak zapowiada Janowska, w ciągu 4 lat chciałaby osiągnąć 1 proc. oglądalności. (teraz to około 0,5 proc.)

Katarzyna Janowska - karierę dziennikarską rozpoczynała w "Gazecie Krakowskiej". W późniejszym okresie związana z działem kulturalnym "Polityki". Wraz z Piotrem Mucharskich prowadziła dwa znane cykle rozmów w TVP: "Rozmowy na koniec wieku" oraz "Rozmowy na nowy wiek". Współpracowała z kanałem TVP Kultura, z którego odeszła po powołaniu na funkcję dyrektora Krzysztofa Koehlera. Szefowała kanałowi ITI Neovision nTalk do czasu jego zamknięcia w czerwcu 2009 r. Od początku 2010 roku była redaktorem naczelnym "Przekroju", w marcu 2011 roku została dyrektorem programowym Wydawnictwa Przekrój.

Krzysztof Koehler - był współpracownikiem takich pism jak "Arcana" i "Fronda". Jest prozaikiem i scenarzystą, profesorem w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z Telewizją Polską współpracuje od 1994 roku, od 2006, powołany przez Bronisława Wildsteina, pełnił funkcję dyrektora TVP Kultura.

Już przerobili spot PiS. ''Panie prezesie Kaczyński, słyszy mnie pan?'' [WIDEO] >>

TOK FM PREMIUM