,,W Polsce mamy stabilną sytuację? - minister Fedak w Radiu TOK FM

- OFE powinni rozsądnie zarządzać kapitałem i wiedzieć, co robią. Ja powtarzam od dwóch lat: emerytury muszą być przede wszystkim bezpieczne. Lokowanie tych pieniędzy wymaga dużej odpowiedzialności - mówiła minister pracy Jolanta Fedak w poranku Radia TOK FM.

- W maju uchwaliliśmy ustawę, która 60 proc. części kapitałowej składki emerytalnej zabezpieczyła na bezpiecznym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tam indeksacja jest w tej chwili o kilka punktów wyższa, niż ta, którą można uzyskać lokując kapitał na rynku czy w obligacjach. Rząd dużo wcześniej podjął działania, które są dobre i korzystne dla naszych emerytur. - mówiła minister pracy i polityki społecznej.

- Ta część pieniędzy, które wpłynęły do zusowskiego filara to drobne w porównaniu z tym, co jest zainwestowane na rynku i topnieje w oczach - dopytywał swojego gościa prowadzący audycję Jacek Żakowski. - Zarządzający powinni rozsądnie zarządzać i wiedzieć, co robią. Ja powtarzam od dwóch lat: emerytury muszą być przede wszystkim bezpieczne. Zarządzający mają takie mechanizmy, aby lokować te pieniądze w sposób bezpieczny i rozważny, bez względu na to czy jest kryzys czy go nie ma. Lokowanie tych pieniędzy wymaga dużej odpowiedzialności - radziła minister Fedak. - Otwarte Fundusze Emerytalne mogą lokować obligacje w polskie papiery, które są bezpieczne. My wprowadzoną w maju ustawą ograniczyliśmy znacznie potrzeby pożyczkowe państwa - dodała.

Zdaniem minister pracy, gdyby rząd słuchał części ekonomistów w dyskusji o OFE bylibyśmy w znacznie gorszej sytuacji. - Zarówno każdy z nas jako przyszły emeryt, jak i budżet państwa, który musiałby przeznaczać znaczne większe środki na obsługę długu - komentowała.

- W tej chwili nie widzimy nadmiernych zagrożeń, właśnie dlatego, że część składki jest zapisywana na indywidualnym koncie w ZUS-ie. Część przeznaczana do OFE nie jest tak wielka i przy mądrym inwestowaniu, nie będzie ona już tak mocno jak wcześniej wpływała na wysokość emerytury. Dziś trudno przewidzieć jakie kroki musimy podjąć w następnym roku i za kilka miesięcy. To zależy, jak będą wyglądały giełdy i sytuacja ekonomiczna na świecie - mówiła Jolanta Fedak. - W Polsce jest stabilna sytuacja. Mamy bezrobocie na tym samym poziomie, co w zeszłym roku.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM