Narodowy Bank Szwajcarii ustalił minimalny kurs wymiany franka: 1,2 za euro

Frank mocno traci wobec dolara i euro, szwajcarska giełda zwyżkuje. SNB zapowiada, jest gotów kupować nieograniczone ilości walut.

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) ustalił minimalny kurs wymiany franka na poziomie 1,2 za euro i zapowiedział, że będzie bronił tego poziomu z najwyższą determinacją, kupując waluty zagraniczne w nieograniczonych ilościach, podał dziś bank.

- Od tej chwili nie będziemy dłużej tolerować kursu EUR/CHF poniżej minimalnego poziomu 1,20 franka. SNB będzie bronił tego minimalnego poziomu z najwyższą determinacją i jest gotowy kupować zagraniczne waluty w nieograniczonych ilościach - głosi komunikat banku.

Jednocześnie SNB zapowiedział, że jeśli będą tego wymagały perspektywy gospodarki i zagrożenie deflacją, bank podejmie dalsze działania. W jego ocenie przewartościowanie franka stanowi poważne zagrożenie dla szwajcarskiej gospodarki.

W reakcji na decyzję SNB frank osłabił się o siedem procent do 1,220 franka z około 1,270 franka przed publikacją komunikatu banku. Dolar kosztował zaś 0,8579 franka. Główny indeks szwajcarskiej giełdy <.SSMI> zyskał zaś 3,2 procent.

Więcej przeczytasz TUTAJ>>

DOSTĘP PREMIUM