Moody's chwali Polskę po expose: Jeśli reformy zostaną wdrożone...

- Ambitne plany reform, przedstawione przez premiera Donalda Tuska, są pozytywne dla wiarygodności kredytowej Polski, napisali w poniedziałkowym raporcie analitycy Moody's Investors Service.

Sprawdź, kiedy pójdziesz na emeryturę [TABELA]

W piątkowym expose premier zaproponował szereg trudnych reform, które mają pozwolić Polsce przejść przez kryzys rozlewający się po Europie. W planach rządu jest ograniczenie w 2012 roku deficytu sektora finansów publicznych do około trzech procent Produktu Krajowego Brutto (PKB), zmiany w systemie emerytalnym czy też likwidacja niektórych ulg podatkowych. Premier zapowiedział podwyżkę składki rentowej płaconej przez pracodawców o dwa punkty procentowe. Zadeklarował też zwiększenie podatku od wydobycia miedzi i srebra oraz podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.

"Jeżeli reformy zostaną wdrożone..."

"Jeżeli reformy zostaną wdrożone bez zmian, to będą wspierać potencjalny wzrost gospodarczy Polski i (...) zwiększą konkurencyjność (gospodarki) (...). Zaproponowane działania pokazują zaangażowanie rządu w kierunku konsolidacji fiskalnej" - napisali analitycy w raporcie.

"Pakiet reform jest proaktywny. Zaproponowane działania idą daleko w przyszłość (...). Jednak istnieje ryzyko dotyczące wdrożenia reform, a pytaniem jest, czy partner koalicyjny będzie wspierał niepopularne propozycje" - głosi raport Moody's.

Nowy rząd Donalda Tuska [ZDJĘCIA MINISTRÓW] >>

DOSTĘP PREMIUM