''Nie ma dialogu ze strony rządu, z naszej też nie będzie''. Protesty ws. emerytur

Szefowie trzech największych central związkowych w Polsce - OPZZ, NSZZ Solidarność i Forum Związków Zawodowych - apelują do szefa rządu i parlamentu o debatę publiczną w sprawie podwyższania wieku emerytalnego, bo jak mówią, ich głos nie jest brany pod uwagę. Jeśli nic się nie zmieni już teraz grożą ogólnopolskim protestem przed Euro 2012. I nie są jedyni.

SWOJE WIEM - Bloger pisze o bezrobociu>>

Coraz więcej środowisk pracowniczych prosi rząd o dialog. Na razie nieskutecznie. - Nie pozwolimy się dalej ośmieszać i lekceważyć - mówi szef OPZZ, Jan Guz. - Dlatego zawieszamy swój udział w komisjach dialogu społecznego, dlatego wzywany do przygotowań do akcji protestacyjnych, bo tak dalej być nie może - dodaje.

"Nie ma dialogu, będziemy rozmawiać siłowo''

Związkowcy zbierają także podpisy pod referendum w tej sprawie. - Jako strona społeczna uważamy, że jest to tak ważna sprawa, istotny, ludzki temat, że taka ustawa nie może być tylko i wyłącznie ustalana w gabinetach polityków - mówi szef NSZZ Solidarność, Piotr Duda. - Skończył się okres sielanki dla tego rządu, z tym rządem trzeba tylko rozmawiać siłowo, nie ma ze strony rządu żadnego dialogu, to z naszej strony też go nie będzie - zapowiada.

Na spotkanie w tej samej sprawie czekają także pielęgniarki. - Rząd nie zna realiów pracy pielęgniarek i nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji wprowadzenia reformy. My nie chcemy, żeby premier kłaniał się związkom zawodowym, bo to nie jest jego rola, niemniej jednak chcemy merytorycznej dyskusji na ten temat. Należy niezwłocznie usiąść z ekspertami i porozmawiać jakie są założenia tego projektu i rozmawiać, w których grupach zawodowych należy się zastanowić nad niewydłużaniem wieku emerytalnego. I o tym chcemy rozmawiać - mówi Zdzisław Bujas, wiceprzewodniczący Przewodniczący Związku Pielęgniarek i Położnych.

SLD chce referendum

- Ta ustawa jest dopiero przygotowywana, nie znamy jeszcze jej założeń, nie ma o czym dyskutować, bo nie znamy całego kontekstu społecznego - mówi posłanka PO, Izabela Leszczyna. Jej zdaniem, szum który wokół braku debaty na temat podwyższania wieku emerytalnego robią związki zawodowe, jest szkodliwy dla sprawy. - Będziemy rozmawiać, będziemy wszystko wyjaśniać, jak będzie o czym - dodaje.

Z kolei SLD chce referendum w tej sprawie. - Brakuje w Polsce debaty na ten temat, w ogóle brakuje jakiegokolwiek dialogu. Nie trzeba daleko szukać, np. ostatnio było wielkie zamieszanie wokół ustawy refundacyjnej, teraz sprawa ACTA, wreszcie pomysł podwyższania wieku emerytalnego. Tu potrzebny jest dialog społeczny. Jak to możliwe, że kolejny już raz bez debaty chce się wprowadzać tak ważne dla ludzi ustawy? - pyta poseł Sojuszu Dariusz Joński. - Każdy z nas będzie emerytem, to dotyczy nas wszystkich, a tu dialogu nie ma, konsultacji też nie - dodaje.

''Potrzeba debaty!"

Zdaniem prof. Leokadii Oręziak z SGH nie ma żadnych wątpliwości, że dyskusja w tej sprawie jest niezwykle potrzebna: - Po prostu potrzeba jest prawdziwa, publiczna debata, która przedstawi plusy i minusy takiego rozwiązania. Trzeba dopuścić wszystkie poglądy każdej ze stron, a nie tylko lobbystów, którzy przeforsowują swoje interesy. Obywatele mają prawo wiedzieć na czym polega problem, jakie są możliwości wyboru, ale nie należy raczej liczyć, że rząd będzie to organizował - mówi.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że pomysł podwyższenia wieku emerytalnego ma służyć zmniejszeniu wydatków na cele emerytalne w przyszłości. Do rozważenia jest aspekt, czy faktycznie przejście na emeryturę nie powinno zależeć od stażu pracy, a nie od wieku - sugeruje. - Nie możemy jako obywatele godzić się z brakiem reakcji w tej sprawie. Chciałabym wierzyć, że będą poważne konsultacje, ale na razie jestem słabej wiary - podsumowuje.

Według sondaży publikowanych po listopadowej zapowiedzi premiera Donalda Tuska o planach podwyższania wieku emerytalnego wciąż niemal 3/4 Polaków jest przeciwna planom podwyższania wieku emerytalnego.

Pałace? Nie. Tak pięknieją polskie dworce [ZDJĘCIA]

 

DOSTĘP PREMIUM