Sawicki: Trzeba się będzie zastanowić, czy koalicja ma sens

Marek Sawicki, minister rolnictwa i jeden z liderów PSL, uważa, że jeśli Platforma dla przeforsowania ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego będzie szukała poparcia wśród posłów opozycji, trzeba będzie się zastanowić nad sensem koalicji.

Polskiemu Stronnictwu Ludowemu nie podobają się pomysły na zreformowanie systemu ubezpieczeń społecznych. Między koalicjantami jest spór. Platformie Obywatelskiej zależy na przyjęciu jej pomysłów, a nie wiadomo, czy PSL zagłosuje tak, by ustawa przeszła. - Jeśli Platforma będzie szukała poparcia dla swoich pomysłów wśród opozycji, to trzeba się zastanowić, czy koalicja ma sens. Ani ja, ani Pawlak, ani inni przedstawiciele PSL nie jesteśmy przywiązani do stanowisk w rządzie - stwierdził w rozmowie z "Newsweekiem" jeden z liderów PSL Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Projekt wydłużenia wieku emerytalnego miałby pomóc przeforsować Ruch Palikota.

Minister Marek Sawicki to jeden z najważniejszych polityków koalicji. W PSL stanowi najpoważniejszą konkurencję dla lidera Waldemara Pawlaka. Jesienią może wystartować przeciwko niemu w wyścigu po szefostwo partii.

W tygodniku minister przekonuje jednocześnie, że PSL co do zasady popiera pomysł, aby Polacy pracowali do 67. roku życia. - Ale trzeba dać szansę przechodzenia na wcześniejszą emeryturę kobietom wychowującym dzieci. A po drugie, nie należy przyjmować już dziś zobowiązań do roku 2040, tylko do 2020. Wtedy i kobiety, i mężczyźni będą mieli wydłużony wiek emerytalny o dwa lata. Wtedy rząd przyjrzy się rezultatom reformy i zdecyduje, co dalej - mówi "Newsweekowi" Sawicki.

Sawicki - inaczej niż Pawlak - nie sprzeciwia się objęciu rolników powszechnym systemem podatkowym. Warunek - jednocześnie zlikwidowany zostanie podatek rolny, zaś rolnicy zyskają prawo do odliczeń jak obywatele płacący PIT czy CIT. - Wprowadzenie podatków od rolników nie przyniesie większych dochodów państwu, natomiast sama operacja pociągnie za sobą wysokie koszty - przekonuje Sawicki. Co miałoby przynieść dodatkowe dochody? O to toczy się kolejny poważny spór w rządzie.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Newsweek".

Wydłużajmy wiek emerytalny powoli, ale wszystkim

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

DOSTĘP PREMIUM