Rostowski w CNN: Jesteśmy zaniepokojeni. Strefa euro musi odrobić pracę domową

- Chcemy przystąpić do strefy euro, jak tylko będzie to dla nas bezpieczne - powiedział Jacek Rostowski w rozmowie z telewizją CNN. Jak zapewniał, polska gospodarka ma się dobrze. - Jesteśmy jednym z pierwszych krajów UE, które odwracają trend tej fazy kryzysu - ocenił.

- Jesteśmy - na razie - najszybciej rosnącą gospodarką w UE - powiedział w CNN Rostowski. Jak podkreślił, między 2008 a 2011 rokiem Polska osiągnęła łącznie [sumując wzrost z tych lat - red.] prawie 16 proc. wzrostu gospodarczego. To dwa razy więcej niż druga najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarka w UE, czyli gospodarka Słowacji.

- Nie mamy wątpliwości, że odniesiemy sukces i deficyt sektora finansów publicznych spadnie poniżej 3 proc. PKB jeszcze w tym roku - zapewnił. - Jesteśmy jednym z pierwszych krajów UE, które odwracają trend tej fazy kryzysu - dodał.

Polska w strefie euro? Poczekamy...

Kiedy Polska dołączy do strefy euro? - Chcemy przystąpić do strefy euro, jak tylko będzie to dla nas bezpieczne - powiedział minister finansów.

Jak podkreślił Rostowski, na razie kroki podjęte w celu ratowania strefy euro są niewystarczające i przy obecnych rozwiązaniach nie możemy czuć się w niej bezpiecznie. Jak dodaje, potrzeba lepszych mechanizmów, które pozwolą uniknąć takiego kryzysu w przyszłości, ale także bardziej sprawnych mechanizmów, które umożliwią reagowanie na nagłe sytuacje kryzysowe. - Czujemy, że teraz tego nie ma. W strefie euro widać bardzo poważny problem. Kraje strefy muszą teraz dobrze odrobić swoją pracę domową - powiedział Rostowski.

Praca do 67. roku życia? Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę [TABELA]>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM