"Hit" sieci - ZUS jak Amber Gold? "Straszny populizm - jest jedna, zasadnicza różnica..."

W internecie od rana krąży tabelka porównująca... ZUS i Amber Gold jako piramidy finansowe. Według tego zestawienia firma Marcina Plichty nie wypada najgorzej, źle za to wygląda ZUS. - To straszny populizm. Jest jedna podstawowa różnica między tymi instytucjami - tłumaczy szef działu gospodarczego Radia TOK FM, Maciej Głogowski.

Zestawienie krążące po internecie jest miażdżące dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według niego, z ZUS-em nie ma umowy, z Amber Gold funkcjonuje umowa pisemna; Amber Gold pozwala na wypłatę własnych środków, a ZUS nie; wysokość wpłat w AG jest dobrowolna, w ZUS-ie - nie; na dodatek, jeżeli Amber Gold nie wypłaci środków, można zwrócić się do sądu, jeżeli zaś zrobi to ZUS, to - wg tabelki - nie można nic zrobić.

Dlaczego Amber Gold mógł działać? "Prokuratura nie działa i działać nie będzie" >>>

Głogowski: podobieństwa? Mogą istnieć, ale...

O komentarz do internetowego "hitu" poprosiliśmy Macieja Głogowskiego, szefa redakcji gospodarczej Radia TOK FM:

Cóż, tabelka rzeczywiście ciekawa, sam pomysł interesujący. I choć jest to straszny - jak dla mnie - populizm, nie można odmówić, że jest podstawowe podobieństwo łączące obie - będę podkreślał, że jednak nieprzystające do siebie - instytucje.

Otóż, jeśli założymy, że klasyczna piramida finansowa działa na zasadzie wypłaty (jeśli w ogóle do wypłaty dochodzi) pieniędzy uczestnikom, korzystając z "nowych" pieniędzy wstępujących klientów, to... rzeczywiście z ZUS-em jest podobnie - wpłacamy dziś, odprowadzone są nasze składki, na emerytury rodziców i dziadków.

Ale jest podstawowa różnica między porównywanymi instytucjami - pieniądze w ZUS są gwarantowane przez Państwo. W Amber Gold - nie.

Choć obie "firmy" obiecują "złote góry", to w przypadku ZUS (właśnie przez gwarancję państwa) otrzymanie wypłaty jest więcej niż prawdopodobne. Czemu? Bo jak kasy nie starczy, to np. sprzeda się obligacje i (co celnie zauważył jeden z Internautów) podniesie podatki, niestety.

Ale jeżeli już koniecznie chcemy mówić o ZUS jako piramidzie, to jednym z kroków ratowania jej przed upadkiem będzie... dodawanie do niej pieniędzy, np. poprzez podniesienie wieku emerytalnego.

Więcej na temat Amber Gold na blogach TOKFM.pl:

Ewa Wanat: Amber Gold powstał nie tylko dzięki naiwności jego klientów, ale i dzięki ich chciwości >>>

Piotr Gadzinowski: Lech Wałęsa nieźle zarobił na działalności Amber Gold >>>

Ekonomia społeczna: Parabanki rosną w siłę - czy czas na polskiego Yunusa? >>>

DOSTĘP PREMIUM