Ekonomista z SGH odpowiada Millerowi. "Tak, polscy politycy powinni dbać o nasz interes. Ale nie można wszystkiego traktować merkantylnie!"

- Polscy politycy powinni dbać o interes Polski i miejsca pracy w Polsce. Ale nie powinniśmy wszystkiego tak merkantylnie traktować i zrozumieć, że czasami trzeba powiedzieć "nie" i poświęcić coś w imię wyższego interesu - tak na wątpliwości Leszka Millera dotyczące polskich eksporterów na Ukrainę odpowiadał w EKG dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej.

A chodzi o wczorajsze wystąpienia Leszka Millera w Sejmie. Co prawda lider SLD ogłosił, że popiera premiera Donalda Tuska, jednak zgłosił wątpliwości co do nakładania sankcji na naszego wschodniego sąsiada. Jego zdaniem sankcje, jakie mógłby wprowadzić polski rząd wobec Ukrainy, mogą ugodzić w polskich przedsiębiorców. - 70 dużych firm polskich prowadzi działalność eksportową na Ukrainę, a przecież rząd Ukrainy będzie mógł odpowiedzieć i zastosować kontrę na takie sankcje - podkreślił.

To może być symptomatyczne zachowanie. Zdaniem dr. Piotra Maszczyka z SGH, "może się okazać, że jak te pierwsze uniesienia miną i współczucie dla narodu ukraińskiego, to nagle polscy politycy zrozumieją, że koszula bliższa ciału i zaczną reprezentować polskie interesy gospodarcze - moim zdaniem opacznie rozumiane - i skończy się na niczym".

"Nie można wszystkiego rozumieć merkantylnie"

Zdaniem lidera Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jeśli rząd zdecydowałby się na wprowadzenie sankcji, powinien stworzyć fundusz rekompensat dla firm, które stracą zlecenia. - Jestem też pewien, że w takim wypadku pojawi się wiele innych firm z UE, które chętnie przejmą polskie kontrakty. Dlatego sankcje ze strony polskiej powinny być traktowane jako ostateczność - stwierdził wczoraj w Sejmie.

- Polska lubi mówić o zagranicznej polityce gospodarczej, np. często się mówi, że nie powinniśmy krytykować tego, co się dzieje w Chinach, bo Niemcy i Francja nie krytykują i sprzedają tam samoloty i pociągi. Problem polega na tym, że my ani nie krytykujemy, ani nie sprzedajemy - ripostował dzisiaj dr Maszczyk. - Jasne jest, że polscy politycy powinni dbać o interes Polski i miejsca pracy w Polsce. Ale nie powinniśmy wszystkiego tak merkantylnie traktować i zrozumieć, że czasami trzeba powiedzieć "nie" i poświęcić coś w imię wyższego interesu - apelował.

DOSTĘP PREMIUM