87 proc. polskich biznesmenów to osoby wierzące. "A ilu wierzących jest wśród więźniów skazanych za przekręty?"

"Rz" publikuje badania, z których wynika, że 87 proc. polskich biznesmenów deklaruje się jako osoby wierzące. Wg gazety, religijność ma duży wpływ na uczciwość naszych przedsiębiorców. - Gdyby teza stawiana w badaniu i komentarzu była prawdziwa, to nie trzeba byłoby rozbudowywać policji fiskalnej. A zostanie rozbudowana - komentował w TOK FM publicysta prawny Krzysztof Sobczak.

"To nieprawda, że pierwszy milion trzeba ukraść. Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców uważa, że można prowadzić konkurencyjny biznes w sposób etyczny, przestrzegając nakazów religii" - informuje "Rzeczpospolita", publikując badania, z których wynika, że 87 proc. polskich biznesmenów to osoby religijne.

Zdaniem dziennikarza i publicysty prawnego z portalu lex.pl Krzysztofa Sobczaka, znacznie ciekawsze od badań są tezy stawiane w "Rz". - Sugeruje się, że przedsiębiorcy wierzący są uczciwsi, bardziej przestrzegają reguł obowiązujących w biznesie od tych niewierzących. A w tej samej gazecie czytamy, że średnio 18 proc. należnego podatku VAT nie jest płacone. Liczby więc się nie zgadzają, bo gdyby tylko niewierzący nie płacili, to zaległości powinno być mniej.

A w więzieniach tylko niewierzący?

Jak zauważył Sobczak, "badania byłyby ciekawsze, gdyby były uzupełnione o informację, ilu wierzących i niewierzących jest wśród biznesmenów siedzących w więzieniach np. za przekręty finansowe". - Gdyby teza stawiana w badaniu i komentarzach, że wiara i przynależność do Kościoła skutkuje dbałością o pracowników, przestrzeganiem prawa, to nie trzeba byłoby rozbudowywać policji fiskalnej. A policja będzie rozbudowana - podsumował gość magazynu "EKG".

Zachwycona badaniami religijności biznesmenów nie jest też Anna Mackiewicz, dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej i "Tygodnika Powszechnego". - Nie należy mieszać porządków. Są przecież na świecie banki katolickie, oparte na prawach szariatu, i wiele innych, ale najważniejsze powinno być, żeby działały według jawnych i uczciwych zasad.

TOK FM PREMIUM