Kryzys na Ukrainie się pogłębia. Ekspert: To czas, by rozwijali lokalny biznes, na inwestycje teraz nie ma szans
Dramatyczny spadek wartości hrywny doprowadził do wzrostu inflacji na Ukrainie, która w ujęciu rocznym wyniosła w styczniu 28,5 proc. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zapowiedział wczoraj, że aby powstrzymać galopującą inflację, podniesie dziś podstawową stopę procentową z 19,5 do 30 proc.
Bank zapowiada też kolejne środki zaradcze, Ukraina czeka poza tym na pomoc zagraniczną - wart 15,5 mld euro kredyt Międzynarodowego Funduszu Walutowego; pierwszą transzę otrzyma być może już w kwietniu.
Pomoc MFW powinna zostać przeznaczona - między innymi - na uzupełnienie rezerw banku centralnego Ukrainy, których poziom jest obecnie bardzo niski; pomogłoby to NBU w programie stabilizowania ukraińskiej waluty - komentuje AFP.
NBU poinformował też, że upadł czwarty co do wielkości bank Ukrainy, Delta Bank. 94 proc. klientów, którzy zdeponowali w nim pieniądze, otrzyma jednak rekompensaty, gdyż bank centralny oferuje gwarancje na depozyty warte poniżej 200 tys. hrywien.
Siwicki: Wycofaliśmy się z Ukrainy w 2008, bo było źle. Teraz jest gorzej
Trudną sytuację ukraińskiej gospodarki komentowali w EKG goście Macieja Głogowskiego - prof. Krzysztof Kalicki z Akademii Leona Koźmińskiego, prezes Deutsche Bank Polska, Lidia Adamska, b. członkini rady GPW, i Jacek Siwicki, prezes Enterprise Investors.
Zwrócili uwagę na to, że galopująca inflacja oznacza nie tylko wzrost cen i coraz trudniejszą sytuację ukraińskich konsumentów. Także pogłębianie kryzysu w dłuższej perspektywie, bo odstrasza inwestorów, którzy i tak w ostatnich latach Ukrainę omijali.
- Myśmy się świadomie z Ukrainy wycofali w 2008 roku - wyjaśnił Jacek Sawicki. - Przez dwa lata przyglądaliśmy się Ukrainie na fali entuzjazmu pomarańczowej rewolucji, po czym powiedzieliśmy swoim inwestorom, że wprawdzie mamy możliwość inwestowania tam, ale zamykamy tę działalność, bo w obecnej sytuacji społeczno-politycznej - a ówczesne utarczki między panem prezydentem a panią premier to było nic w porównaniu z tym, co się teraz dzieje - uważaliśmy, że oni tę okazję zmarnowali i że nie jest to miejsce, gdzie można sensownie i uczciwie inwestować pieniądze. Powiedzieliśmy sobie: poczekajmy parę lat, zobaczymy, co będzie. Poczekaliśmy i niestety, okazało się jeszcze gorzej, niż miało być - podsumował prezes Enterprise Investors.
Kalicki: To czas na rozwój lokalnego biznesu
Prof. Kalicki porównał z kolei sytuację Ukrainy do sytuacji Polski na początku lat 90.: - Do nas inwestycje przyszły po paru latach. Dopiero gdy uzyskaliśmy rating inwestycyjny w 1995 roku, widać było przyspieszenie inwestycji. Dla samych mieszkańców Ukrainy teraz jest to czas, by wzięli interesy w swoje ręce i rozwijali lokalny biznes. Biznes zagraniczny przyjdzie do nich dopiero, gdy sytuacja się ustabilizuje.
Sytuacja Ukrainy jest bardzo skomplikowana. Poza spadającymi wskaźnikami makroekonomicznymi dochodzą czynniki polityczne, np. konflikt z Rosją wpłynie na wzrost cen gazu.
- U nas na początku lat 90. też rosła cena energii, zmieniała się struktura cen. PKB spadł w ciągu 2 lat o 21 proc. To nie była sytuacja łatwa. Nie mówię, że sytuacja Ukrainy jest lepsza niż kiedyś Polski. Wręcz przeciwnie: uważam, że jest gorsza. Ale w obliczu takiego rozpadu zaczną działać czyste mechanizmy rynkowe, bo inne przestają - ocenił prof. Kalicki.
-
Prezydent "jest klaunem ośmieszającym społeczeństwo". Orędzie nie poprawiło jego wizerunku
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Co Kaczyński zrobi po marszu 4 czerwca? Frasyniuk o możliwym "nokautującym ciosie"
- Nowy Jork utonął w gęstym dymie. Obrazki niczym z apokaliptycznego filmu
- Boże Ciało. Jaka będzie pogoda? Wyż Heinrich da się wielu Polakom we znaki
- "Andrzej Duda może odpowiadać przed Trybunałem Stanu". Pod pewnymi warunkami. Jakimi?
- Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP
- "Niemiecki geniusz" w serialu, czyli (znowu) o aktorze w kryzysie