"Ludzie chłoną informacje, że jajko się ścina, kiedy dzwoni telefon". Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej obala mity
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcin Cichy, podkreślił, że pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przy wprowadzaniu w Polsce sieci 5G, jest walka z zabobonami na jej temat. Zaznaczył, że Polacy obawiają się przede wszystkim promieniowania elektromagnetycznego.
- To jest niestety słabo przebadane w Polsce zjawisko. Nasze ostatnie badania pokazały, że prawie 50 procent Polaków twierdzi, że rzeczywiście może to być szkodliwe - zaznaczył gość TOK FM.
Czytaj też: Nowy poseł z listy Kukiz'15 budzi kontrowersje. Ostrzega przed ludobójstwem za pomocą sieci 5G i handlem dziećmi
Podkreślił także, że "ludzie chłoną różnego rodzaju nieprawdziwe informacje pojawiające się w internecie". - Że kury się nie niosą, że jajko się ścina, kiedy dzwoni telefon. To są historie, które staramy się obalać, mity, które normalnie w wielu krajach nie funkcjonują - tłumaczył.
Zaznaczył, że na razie w Polsce jest tylu samo zwolenników, co przeciwników technologii 5G.
Pierwsze komercyjne starty sieci 5G w naszym kraju planowane są na 2021 rok
Telefon gorszy niż maszt na dachu
Prezes Cichy, w rozmowie z Aleksandrą Dziadykiewicz, mówił, że UKE jest też często proszony np. przez wspólnoty mieszkaniowe, aby włączyć się w negocjacje - z operatorami - dotyczące masztów na dachach bloków.
- Mało kto wie, że promieniowanie emituje tak naprawdę telefon, bo to my, oddalając się od stacji, jesteśmy bardziej narażeni na ekspozycję telefonu, a nie stacja bazowa. Paradoksalnie ci, którzy są bezpośrednio pod stacją, są w jak najmniejszym zasięgu promieniowania - wyjaśniał.
Szef UKE podkreślił, że aby walczyć ze strachem wśród ludzi, należy "rozmawiać i wyjaśniać, jak funkcjonuje fizyka".
Czytaj też: Sieć 5G - będzie turbo szybko, ale czy groźnie? "Tam, gdzie nie ma wiedzy, pojawia się strach"
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
- kto będzie dbać o bezpieczeństwo naszych danych w sieci 5G?
- po co najwięksi gracze biją się o 5G?
- na czym polega technologia 5G?