"Ludzie chłoną informacje, że jajko się ścina, kiedy dzwoni telefon". Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej obala mity

Sieć 5G może być w Polsce dostępna w 2021 roku. Jak mówił w TOK FM prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przed rządem jeszcze wiele do zrobienia. - Prawie połowa Polaków uważa, że promieniowanie elektromagnetyczne może być szkodliwe - cytował badania.
Zobacz wideo

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcin Cichy, podkreślił, że pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przy wprowadzaniu w Polsce sieci 5G, jest walka z zabobonami na jej temat. Zaznaczył, że Polacy obawiają się przede wszystkim promieniowania elektromagnetycznego. 

- To jest niestety słabo przebadane w Polsce zjawisko. Nasze ostatnie badania pokazały, że prawie 50 procent Polaków twierdzi, że rzeczywiście może to być szkodliwe - zaznaczył gość TOK FM. 

Czytaj też: Nowy poseł z listy Kukiz'15 budzi kontrowersje. Ostrzega przed ludobójstwem za pomocą sieci 5G i handlem dziećmi

Podkreślił także, że "ludzie chłoną różnego rodzaju nieprawdziwe informacje pojawiające się w internecie". - Że kury się nie niosą, że jajko się ścina, kiedy dzwoni telefon. To są historie, które staramy się obalać, mity, które normalnie w wielu krajach nie funkcjonują - tłumaczył. 

Zaznaczył, że na razie w Polsce jest tylu samo zwolenników, co przeciwników technologii 5G. 

Pierwsze komercyjne starty sieci 5G w naszym kraju planowane są na 2021 rok

Telefon gorszy niż maszt na dachu

Prezes Cichy, w rozmowie z Aleksandrą Dziadykiewicz, mówił, że UKE jest też często proszony np. przez wspólnoty mieszkaniowe, aby włączyć się w negocjacje - z operatorami - dotyczące masztów na dachach bloków. 

- Mało kto wie, że promieniowanie emituje tak naprawdę telefon, bo to my, oddalając się od stacji, jesteśmy bardziej narażeni na ekspozycję telefonu, a nie stacja bazowa. Paradoksalnie ci, którzy są bezpośrednio pod stacją, są w jak najmniejszym zasięgu promieniowania - wyjaśniał.

Szef UKE podkreślił, że aby walczyć ze strachem wśród ludzi, należy "rozmawiać i wyjaśniać, jak funkcjonuje fizyka".

Czytaj też: Sieć 5G - będzie turbo szybko, ale czy groźnie? "Tam, gdzie nie ma wiedzy, pojawia się strach"

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • kto będzie dbać o bezpieczeństwo naszych danych w sieci 5G?
  • po co najwięksi gracze biją się o 5G?
  • na czym polega technologia 5G?

TOK FM PREMIUM