Afera GetBack. 2 mln zł kary dla Polskiego Domu Maklerskiego

Polski Dom Maklerski ma zapłacić 2 mln zł kary za nieprawidłowości przy sprzedaży obligacji korporacyjnych spółki GetBack. - To sukces i pomoc dla nas - mówi szef Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack Artiom Bujan.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że PDM stosował klauzulę niedozwoloną. - Dzięki tej decyzji konsumentom będzie łatwiej dochodzić roszczeń - twierdzi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Z decyzji urzędu cieszy się szef Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack Artiom Bujan. - To sukces i pomoc dla nas. Każdy z poszkodowanych ma to prawo wykorzystywać w sądzie na swoją korzyść. Naszym celem nie jest karanie, ale odzyskanie utraconych środków finansowych - mowi Bujan. 

Jednocześnie stowarzyszenie złożyło pismo do prezesa UOKiK-u o nienakładanie kar finansowych na spółki, które oferowały obligacje GetBacku, bo może to pogorszyć sytuację ich klientów. - Jesteśmy temu kategorycznie przeciwni. To może uderzyć w obligatariuszy i akcjonariuszy - dodaje Artiom Bujan. 

UOKiK wszczął też postępowanie przeciwko samej spółce GetBack, której zarzuca wprowadzanie konsumentów w błąd przy sprzedaży swoich obligacji. - Trudno to nazwać sprzedażą. Z tego co my wiemy to jest dużo osób starszych, które dopiero teraz dowiadują się, że są posiadaczami tych obligacji. W banku przedstawiono to jako lokaty - twierdzi szef Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack. 

W sumie UOKiK prowadzi 8 postępowań ws. GetBack wobec różnych spółek. M.in. wobec Idea Banku, któremu oprócz rozpowszechniania nieprawdziwych informacji przy oferowaniu obligacji GetBack, UOKiK zarzuca stosowanie właśnie misselingu, czyli oferowanie produktów niedopasowanych do potrzeb klientów.

Afera GetBack

Notowana na giełdzie spółka GetBack najpewniej wprowadzała w błąd swoich inwestorów. Spora część z nich ma bowiem problem z odzyskaniem pieniędzy, które zainwestowała w obligacje spółki. Trafiły one w ręce ponad 9 tys. podmiotów - większość z nich to nie profesjonalne instytucje finansowe, a indywidualni inwestorzy. Straty liczone są w setkach milionów złotych. 

DOSTĘP PREMIUM