Były prezes PKN ORLEN zatrzymany. Prokuratura: Przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach

Prokuratura Krajowa poinformowała o zatrzymaniu trzech osób z kierownictwa PKN ORLEN. Wśród nich jest Jacek K., były prezes paliwowego giganta

Zatrzymano trzy osoby z kierownictwa PKN Orlen S.A., w tym b. prezesa zarządu - Jacka K., w związku z podejrzeniem dopuszczenia się przez nich przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach - Prokuratura Krajowa.

"Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi zostały we wtorek zatrzymane trzy osoby z kierownictwa PKN Orlen SA, w tym były prezes zarządu - Jacek K. (...) Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych, prokurator podejmie decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych" - poinformowała w komunikacie prokuratura. 

"Śledztwo dotyczy niegospodarności wielkich rozmiarów, PKN Orlen miał stracić wiele milionów złotych" - powiedział PAP rzecznik CBA, Temistokles Brodowski. Zaznaczył, że czynności z zatrzymanymi i przeszukania trwają. Po nich zatrzymani zostaną przewiezieni do Łodzi, gdzie mają usłyszeć prokuratorskie zarzuty.

Były prezes PKN Orlen zatrzymany. "Wielowątkowe śledztwo"

Jak przekazała PK, "zatrzymania to efekt wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych". "Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA" - dodała prokuratura.

Jacek K. kierował Orlenem w latach 2008-2015. W grudniu 2015 roku zastąpił go Wojciech Jasiński (PiS). Jacek K. to brat jednej z najbliższych współpracowniczek prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Małgorzaty Bochenek.

Zatrzymania byłego kierownictwa Orlenu. "Nieprzypadkowe wzmożenie" 

- To wzmożenie następuje, gdy pojawiają się w przestrzeni medialnej informacje, które głęboko dotykają obecną koalicję rządzącą - zwróciła uwagę dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, która gościła w Magazynie EKG. Przypomniała, że za prezesury Jacka K. wyniki finansowe Orlenu były "bardzo, bardzo dobre". - Firma się rozwijała, weszła silnie na rynek niemiecki - wyliczała. 

Aktywne służby

Warto przypomnieć, że 29 stycznia został zatrzymany były prezes drugiej dużej polskiej firmy paliwowej - Paweł O., który usłyszał zarzut wyrządzenia spółce znacznej szkody majątkowej.

Czytaj też: CBA zatrzymało byłego prezesa Lotosu. Chodzi o "wyrządzenie znacznej szkody majątkowej">>>

DOSTĘP PREMIUM