PIT 2019 w wersji "na gotowo". Twój e-PIT - do czego służy? Co trzeba sprawdzić?

100 tysięcy deklaracji rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczono za pomocą usługi Twój e-PIT przez pierwsze kilka godzin działania systemu.

System Twój e-PIT uruchomiono w piątek, a dane mówiące o 100 tysiącach deklaracji dotyczą godziny 10:00 w sobotę. Jeszcze w piątek do Ministerstwa Finansów docierały sygnały o problemach z logowaniem. Resort wyjaśnił, że wynikały one z dużego zainteresowania usługą i były przejściowe. 

- Usługa działa stabilnie, logowanie i pobieranie dokumentów przebiega bez zakłóceń - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek. Wyjaśnił, że resort finansów obserwuje sytuację. - Uruchomiliśmy dodatkowe serwery, w związku z czym jesteśmy gotowi na zwiększony ruch w systemie - zapewnił.

PIT 2019 - jak działa Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT działa na stronie podatki.gov.pl. Są tam roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38, przygotowane przez urząd skarbowy. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie. Zeznanie podatkowe ma być dostępne na Portalu Podatkowym do 30 kwietnia 2019.

Jak się zalogować do systemu Twój e-PIT? Trzeba podać własny numer PESEL oraz wielkość swojego przychodu w 2017 i 2018 roku. To pozwala na uzyskanie dostępu do zeznania podatkowego. Jest tam ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wspieraliśmy w poprzednim zeznaniu. Jeśli nie chcemy nic zmienić, można zeznanie zaakceptować i wysłać. Jeżeli zaś chcemy skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, trzeba to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.

Twój e-PIT bez tajemnic. Co z ulgami, jednym procentem i zwrotem podatku? [PORADNIK] >>>

Jeżeli podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

Nim zalogujesz się do systemu Twój e-PIT, posłuchaj rozmowy Aleksandry Dziadykiewicz:

DOSTĘP PREMIUM