"Nakłady zwracałyby się przez 450 lat". Ekspert wątpi w ekonomiczny sens przekopu Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej już się zaczął. Ekolodzy protestują w związku z wycinką drzew, natomiast część ekspertów wątpi, czy inwestycja w ogóle ma sens.

W piątek wojewoda pomorski wydał decyzję o rozpoczęciu prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. Nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności. Natychmiast rozpoczęto wycinkę drzew pod inwestycję, co oburzyło ekologów.

Przekop Mierzei Wiślanej - czy to się opłaca?

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 roku. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa. Dzięki przekopowi Elbląg ma się stać portem uzupełniającym dla tych w Gdynii i Gdańsku. - Z całą pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu - zapowiadał jeszcze w ubiegłym roku szef PiS Jarosław Kaczyński, gdy symbolicznie - oraz w ogniu kampanii wyborczej - rozpoczynał inwestycję.

Jednak eksperci wątpią w opłacalność inwestycji. - Z naszych wyliczeń wynika, że gdyby nawet obroty portu w Elblągu wzrosły do miliona ton rocznie, a stawki portowe zostały podwojone, to roczne wpływy portu sięgnęłyby 2 milionów złotych. Biorąc pod uwagę koszt budowy kanału, okazuje się, że nakłady zwracałyby się przez 450 lat - wylicza na łamach "Rzeczpospolitej" prof. Włodzimierz Rydzkowski z Katedry Polityki Transportowej Wydziału Ekonomicznego na Uniwersytecie Gdańskim. Rydzkowski wskazuje także, że kontenery z Gdańska do Elbląga mogą szybciej trafić wyremontowaną drogą ekspresową S7.

Te zarzuty odpierają lokalne władze w Elblągu. Jak czytamy w "RZ" liczą one, że przekop Mierzei Wiślanej podniesie zyski okolicy z turystyki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (165)
Przekop Mierzei Wiślanej. Ekspert wątpi w ekonomiczny sens inwestycji
Zaloguj się
 • judaszowy

  Oceniono 30 razy 18

  wytną drzewa, ... sprzedadzą i powiedzą że jednak się nie opłaca... ale drzewa pójdą na pniu

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 26 razy 12

  Przekop nie ma najmniejszego sensu, zdewastuje przyrodę, być może doprowadzi do zaniku mierzei, ale nic go nie zatrzyma, bo chodzi o politykę i Rosję.
  Najgorsze jest to, że będziemy w to topić kolejne miliony każdego roku, żeby utrzymać te 4 metry głębokości na torze wodnych dla jachtów. (żaden porządny statek towarowy tam nie wpłynie)

 • qawsedrftg

  Oceniono 30 razy 12

  Bez paniki. Nie będzie żadnego przekopu, nie będzie też Centralnego Lotniczego. Tak jak nie było elektrowni atomowych które budował Grad. Chodzi tylko o umieszczenie Krewnych i Znajomych w Zarządach, Fundacjach, Dyrekcjach itd

 • turbo51

  Oceniono 14 razy 8

  Hm, bursztyn kopany bez koncesji ? Znowu na konto jakiegoś prezesa ?Suweren niech łyka port w Elblągu

 • kka69

  Oceniono 11 razy 5

  Ten kanał to kpina jest. Za płytki jest.
  Taki np. Dar Młodzieży, co teraz płynie dookoła świata do Elbląga nie zawinie, bo .... ten kanał będzie za płytki.
  I to są fakty , kanał będzie dla kutrów i barek dobry.

 • sselrats

  Oceniono 7 razy 5

  Koszt pozyskania drewna z wycnki zwroci sie natychmiast.

 • joki8688

  Oceniono 11 razy 5

  Guzik się zna. My tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom! I to nie jest nasze ostatnie słowo!

 • bosman64

  Oceniono 6 razy 4

  Kopać kopać! I to szybko! Elbląscy żeglarze napewno skorzystają nie będą musieli pływać przez Szkarpawę i Wisłę żeby wydostać się na zatokę Gdańską. A ekonomia no cóż kanał elbląski budowany jeszcze za Niemców pomimo że genialny też się nigdy nie zwrócił. Ale ten miliard na przekop jest i tak lepiej zainwestowany niż analogiczna kwota na dotacje dla TVPis.

 • kandrzej1

  Oceniono 6 razy 4

  Na pewno przekop będzie miał wpływ na turystykę i będzie to wpływ dodatni. To jest raczej pewne. Ale czy wielkość zysku pozwoli na jakikolwiek zwrot z inwestycji? Szczerze wątpię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX