Dorabiasz? Pracodawca może się o tym dowiedzieć. Pomoże mu... "Twój e-PIT"

- Szkoda, że są takie zaskoczenia, bo to zniechęca obywateli do korzystania z takich elektronicznych systemów, które miały nam ułatwiać życie - oceniała w magazynie EKG dr Małgorzata Bonikowska.
Zobacz wideo

"Dziennik Gazeta Prawna" informował w środę rano o dziurach w systemie "Twój e-PIT". Chodzi o to, że pracodawca najczęściej posiada dane, które pozwalają zalogować się na konto pracownika w elektronicznym systemie. Tym samym, może podejrzeć na przykład, czy dorabialiśmy sobie w innych firmach i ile zarabia nasz współmałżonek. Może też dokonywać pewnych zmian w rozliczeniach, np: w zakresie przekazania 1 procenta podatku.

Maciej Głogowski, prowadzący magazyn EKG ocenił, że w Ministerstwie Finansów "pewnie nikt tego nie przewidział". - Szkoda, że są takie zaskoczenia, bo to zniechęca obywateli do korzystania z takich elektronicznych systemów, które miały nam ułatwiać życie – podkreśliła dr Małgorzata Bonikowska, szefowa Centrum Stosunków Międzynarodowych, ośrodek analityczny THINK THANK.

"Twój e-PIT" niezgodny z ustawą?

Dr Bogusław Grabowski, ekonomista, dodawał, że taka sytuacja to "złamanie ustawy o RODO", a resort powinien coś z tym fantem zrobić. - System ochrony danych osobowych - według RODO - nie może polegać na skłonności, tego, kto może wejść do naszej bazy danych, czy on to zrobi czy nie – mówił Grabowski.

Dr Bonikowska zwróciła uwagę, że "nawet przy najlepszej woli nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, w jakich znajdzie się użytkownik". - Dlatego ważne są testy jakiegoś rozwiązania na zamkniętej grupie ludzi, którzy tego nie projektowali. Wtedy można wykryć wiele rzeczy, na które się nie wpada, kiedy jest się informatykiem pracującym nad danym rozwiązaniem. Tak powstają innowacje w Dolinie Krzemowej. Pytanie, czy w tym przypadku tak było – wyjaśniała ekspertka.

Jeśli nie poprawisz, możesz mieć kłopoty

Dr Grabowski stwierdził, że system zawiera też "poważny błąd merytoryczny". - Moim zdaniem nie robi nic innego jak matematycznie sumuje wszystkie PIT 11, które dostajemy od różnych pracodawców. Sumuje też pozycję pod tytułem "koszt uzyskania przychodu". Mam na myśli tutaj koszty z tytułu umowy o pracę czy świadczeń emerytalnych - mówił Grabowski. 

- Roczny limit kosztu uzyskania przychodu to 1335 zł. Jeżeli mamy choćby dwóch pracodawców, to ten portal automatycznie sumuje te dwie pozycje do ponad 2600 zł. Natomiast maksymalny limit rocznych kosztów uzyskania przychodu przy większej ilości pracodawców niż jeden, to tylko nieco ponad 2000 zł - wyjaśniał ekonomista, wskazując, że tym samym maksymalny poziom kosztów uzyskania przychodu jest mniejszy, niż proste sumowanie, które dokonuje się w systemie.

Dlatego każdy, kto ma więcej niż jednego pracodawcę musi zalogować się do "Twojego e-PITa" i poprawić tę pozycję. - Sumowanie kosztów uzyskania przychodu jako propozycja wypełnienie zeznania, bez wprowadzenia ustawowych limitów, to błąd merytoryczny. Trzeba poprawić, bo inaczej podatnik będzie ścigany za niedoszacowanie dochodu i podatku. To wina podatnika, że zaakceptował PIT z błędami - wyjaśniał i ostrzegał dr Grabowski. 

Więcej błędów

To nie jedyne problemy z systemem "Twój e-PIT". W piątek (15 lutego), gdy system wszedł w życie, były spore kłopoty z zalogowaniem się. Natomiast we wtorek (19 lutego) informowaliśmy, że jedną z pułapek, na którą można się natknąć, są wpisywane przez urzędników zerowe koszty uzyskania przychodu tam, gdzie wiele zawodów może korzystać z tej ulgi nawet na poziomie 50 procent. Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju twórców: od artystów, przez informatyków, po architektów, fotografów czy projektantów, którzy - jak się okazuje - muszą teraz sami uzupełnić taką gotową deklarację. 

Dr Grabowski zwrócił także uwagę, że miał problem z zalogowaniem się do portalu podatkowego korzystając z produktów Apple. Zapytaliśmy resort finansów, czy faktycznie ich strona internetowa nie jest dostosowana do tego sprzętu. Czekamy na wyjaśnienia. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM