"Twój e-PIT" do poprawki. Będą nowe zabezpieczenia przed podglądaniem informacji z zeznania podatkowego

Będą dodatkowe zabezpieczenia systemu "Twój e-PIT" - zapowiada Ministerstwo Finansów. To reakcja na informacje o "możliwości zaistnienia zagrożenia dostępu do danych osobowych podatników".
Zobacz wideo

Chodzi o sytuacje, w której pracodawca - posługując się danymi pracownika - loguje się na jego konto. Informował o tym w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wyjaśnień w tej sprawie od resortu finansów zażądał Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W piśmie skierowanym do minister Teresy Czerwińskiej prezes UODO pyta, czy rzeczywiście pracodawca jest w stanie się zalogować do usługi "Twój e-PIT" na konto pracownika i przejrzeć dane przekazane również od innego pracodawcy. Żeby uruchomić usługę, wystarczy bowiem wpisać PESEL, datę urodzenia i kwoty przychodów. A takie informacje o swoim pracowniku ma przecież każdy pracodawca. - To umożliwia dostęp osób nieuprawnionych, co jest moim zdaniem złamaniem ustawy o RODO - zauważył w magazynie EKG ekonomista dr Bogusław Grabowski.

W efekcie pracodawca może łatwo przejrzeć zeznanie swojego pracownika, coś w nim zmienić lub sprawdzić, czy nie dorabia w innej firmie. - Jeżeli pracodawca coś takiego zrobi, to podlega odpowiedzialności karnej - przekonuje Renata Domasiewicz z Ministerstwa Finansów. 

"Twój e-PIT". Będą nowe zabezpieczenia 

Resort zapewnia, że dane w systemie "Twój e-PIT" są bezpieczne. Jednocześnie zapowiada wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. Usługa "Twój e-PIT" w najbliższych dniach zostanie rozszerzona o nowe funkcjonalności. Podatnik, aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) będzie proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT za 2017 r. tj. kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji podatnik zobaczy swoje rozliczenie. Dodatkowo resort wprowadzi też historię logowania, więc każdy będzie mógł zobaczyć, czy ktoś próbował wejść na jego konto. Ministerstwo zapowiada także, że podatnik uzyska możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi. 

Jednocześnie resort twierdzi, że "Twój e-PIT" przed "wdrożeniem przeszedł pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego danych zgromadzonych w tym systemie". 

Dr Bogusław Grabowski mówił także, że miał poważne problemy z zalogowaniem się do systemu na urządzeniu Apple. - Nie otrzymaliśmy zgłoszeń, że występują problemy z korzystaniem z usługi "Twój e-PIT" przez użytkowników sprzętu Apple. Jeżeli pojawią się takie sygnały, jesteśmy gotowi na natychmiastową reakcję - odpowiada resort finansów. 

Problemy z systemem "Twój e-PIT"

W piątek (15 lutego), gdy system zaczął działać, były spore kłopoty z zalogowaniem się do niego. Natomiast we wtorek (19 lutego) informowaliśmy, że jedną z pułapek, na którą można się natknąć, są wpisywane przez urzędników zerowe koszty uzyskania przychodu tam, gdzie wiele zawodów może korzystać z tej ulgi nawet na poziomie 50 procent. Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju twórców: od artystów, przez informatyków, po architektów, fotografów czy projektantów, którzy - jak się okazuje - muszą teraz sami uzupełnić taką gotową deklarację. Po interwencji TOK FM resort zareagował. Ministerstwo twierdzi, że to pracodawcy źle przekazali dane do systemu i apeluje o zgłaszanie wszystkich błędów w e-PITach. 

TOK FM PREMIUM