"To nie szef PiS coś daje, to my za to zapłacimy". Obietnice Jarosława Kaczyńskiego analizują ekonomiści

Ile będą kosztować obietnice Jarosława Kaczyńskiego? Tylko 500+ od pierwszego dziecka i "trzynastka" dla emerytów to ponad 18 mld złotych w tym roku. - To bezwstydne kupowanie głosów - ocenił Jacek Sroka w magazynie EKG w TOK FM.
Zobacz wideo

500 Plus od pierwszego dziecka, "trzynastka" w wysokości 1100 zł dla każdego emeryta, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy – takie obietnice złożył w sobotę Jarosław Kaczyński, szef PiS.

Goście magazynu "EKG" rozmawiali o tym, ile kosztować będą nowe przywileje. Dodatkowa emerytura ma być wypłacana od maja. 500 złotych na pierwsze dziecko od 1 lipca. - Zakładając, że dzieci, które nie są teraz objęte programem 500 Plus, jest około 2,8 mln, to w tym roku trzeba będzie na to wydać 8,4 mld złotych – wyliczała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Jak podkreśliła, wypłacenie "trzynastej" emerytury będzie dla budżetu państwa jeszcze bardziej kosztowne. - Jeśli weźmiemy pod uwagę emerytów i rencistów, bo chyba o to chodziło PiS, to będzie kosztowało 10 mld złotych – podliczyła Starczewska-Krzysztoszek.  Jak dodała, PiS będzie musiał zmienić budżet na ten rok, by spełnić swoje obietnice. - Budżet to nie sakiewka z pieniędzmi, to jest regulacja. Jeśli tego nie ma w budżecie, to nie ma podstawy prawnej, żeby wypłacać pieniądze – podkreśliła ekspertka i dodawała, że pewnie wzrośnie deficyt budżetowy, a to ryzykowne: Bo jeśli osłabi nam się koniunktura ponad to, co zakładamy, to planowanie dodatkowych wydatków, z punktu widzenia finansów publicznych, może być dramatem.

"To my wszyscy zapłacimy"

Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments, zwracał uwagę na polityczny wymiar obietnic Prawa i Sprawiedliwości. - PiS stanął pod ścianą. Musiał oszacować, ile będzie go kosztowało utrzymanie władzy w Polsce. Na dzisiaj ten rachunek to 40 mld złotych, no bo tyle wyliczono sobie wewnętrznie i tyle nas podatników będzie to kosztować – mówił Sroka.

Jego zdaniem, PiS "rzuca na stół 40 mld złotych przed wyborami po to, żeby zatrzeć złe wrażenie związane z aferami GetBack, SKOK, KNF czy taśmami Kaczyńskiego". Sroka był pełen obaw, czy PiS nie będzie licytował jeszcze wyżej przez jesiennymi wyborami do parlamentu. - Jeżeli w tak bezwstydny sposób kupuje się głosy wyborców, to gdzie my będziemy na mapie Europy za kilka lat, skoro beztrosko sobie poczynamy z pieniędzmi. To nie Kaczyński podaruje coś emerytom, tylko my wszyscy za to zapłacimy – podkreślał Sroka.

Najprawdopodobniej jutro rząd będzie rozmawiał o szczegółach propozycji Prawa i Sprawiedliwości. Partia wycenia swoje propozycje na 30-40 miliardów złotych. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapewniał w TOK FM, że deficyt się nie zwiększy, a pieniądze na spełnienie obietnic się znajdą. 

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Ile będą kosztować obietnice Jarosława Kaczyńskiego?
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  My to znaczy kto? pracownicy biur, okupanci stolkow redakcyjnych, budzetowka, napiszcie w koncu kto wytwarza wartosc dodana niech ten ciemny czerski lud wreszcie lyknie odrobine ekonomii.
  Od mniej wiecej pietnastu lat kazdy w miare rozgarniety absolwent szkoly podstawowej jest w stanie oszacowac wielkosc szarej strefy. Przez te 27 lat nikt tylkiem nie ruszyl, zeby zastosowac rozwiazania ktore przynajmniej w czesci zniecheca pracodawcow do lewizny, ci ktorzy ruszyli tylkiem natychmiast po kolejnej nocnej zmianie wylatywali z rzadu.
  Jesli PIS mowi to znaczyc ze ma kolejne rozwiazania zmniejszajace szara strefe i wy tam na czerskiej dobrze to wiecie, wiedzieliscie o tym od 30 lat, odpowiedzcie przynajmniej na jedno pytanie ktore mnie nurtuje, czy to bylo zamierzone czy to ze zwyklego ograniczenia umyslowego, bo to nadal jest dla mnie niewytlumaczalne na bazie racjonallnego rozumu.

 • margo_lyson1963

  Oceniono 1 raz -1

  ciekawe p.dworczyk powiedzial deficyt sie nie zwiekszy a [ieniadze sie znajda czyli komu zabiora??

 • wladstaj41

  Oceniono 2 razy -2

  Owszem, hnie PiS da,ale uzyska te pieniadze dzieki umiejetnie prowadzonej polityce pienieznej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX