Lotnisko w Radomiu to "arcydziwny pomysł". "Typowy wymysł polityków" ocenia wiceszef portu lotniczego w Modlinie

- Dla mnie pomysł lotniska w Radomiu jest arcydziwny - mówi w TOK FM Marcin Danił. Wiceprezes portu lotniczego Modlin ubolewa, że do inwestowania w radomskie lotnisko zostali przekonani ministrowie.
Zobacz wideo

Lotnisko w Modlinie zostało otwarte w roku piłkarskich mistrzostw Europy rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie. Port od początku cieszył się dużym powodzeniem wśród podróżnych. Najszybciej się rozwijał. Stał się główną polską bazą dla tanich linii lotniczych Ryanair. 

W tym samym czasie port lotniczy w Radomiu zaczął być dostosowywany do potrzeb lotów cywilnych, wcześniej użytkowało go wojsko. Radomskie lotnisko zasłynęło głównie z tego, że nikt z niego nie latał. W lipcu 2018 roku ogłoszono upadłość tego portu lotniczego.

W czasie jesiennej kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi dowiedzieliśmy się, że władze nad nim przejęło Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Za prawie 13 milionów złotych.  - Budowa nowego lotniska będzie jaskółką, która może zapowiadać piękną wiosnę w Radomiu - przekonywał wtedy premier Mateusz Morawiecki.  Szefowi rządu, na uroczystości w Radomiu, towarzyszyli m.in. wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz (kandydat PiS na prezydenta miasta) oraz najbardziej chyba znany polityk z tego miasta - Marek Suski. Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów przekonywał, że z "analiz wynika, że większość Polaków lata na południe Europy czy też do krajów afrykańskich, (...) czyli lotnisko położone na południe od Warszawy, jest bardzo dogodne dla przewoźników i dla pasażerów".

Pomysł rządu na inwestowanie w Radomiu krytykuje wiceprezes lotniska w Modlinie. - Dla mnie pomysł Radomia jest arcydziwny. Do dzisiaj nie jestem w stanie znaleźć racjonalnych przesłanek, że ten port w tamtym miejscu powinien powstać w takiej skali. Nie ma liczb. To typowy wymysł polityków i niestety zostali do niego przekonani ministrowie - uważa Marcin Danił.

Jak dodał, "nawet tour operatorzy nie są zainteresowani Radomiem, tylko Modlinem". - Radom to jest lotnisko w środku miasta, dookoła jest 20 tysięcy gospodarstw domowych, które będą narażone na hałas. W Modlinie tych domów jest 150 – podkreśla gość TOK FM.

Radom zyska kosztem Modlina?

Lotnisko w Modlinie potrzebuje inwestycji. Wiceprezes Danił mówi o koniecznej rozbudowie. Ale sprawa nie jest prosta. Bo inwestycje w rozbudowę lotniska w Modlinie ma być blokowana – przez jednego ze współwłaścicieli lotniska, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

- Systematycznie od 2017 roku PPL blokuje nasz rozwój. Nie pozwala na inwestycje. Nie padają argumenty, słyszymy półprawdy. W umowie spółki założona jest jednomyślność, dlatego ich zgodna jest ważna. Jest tak, że jeden z właścicieli wylewa na nas żółć i nie widzi naszych sukcesów – opowiada Marcin Danił.

Chęć zakupy portu lotniczego w Modlinie wyraził inny współwłaściciel, czyli samorząd województwa mazowieckiego. - Porty regionalne powinny rozwijać się bez obciążenia PPL. Przy rozbudowie w ciągu pięciu lat będziemy mogli obsłużyć 12 milionów pasażerów, teraz to 3,1 mln. Razem z warszawskim lotniskiem Chopina mamy zapewnioną przepustowość dla Mazowsza na kolejne 10 lat. Trudno mi sobie wyobrazić, kto będzie latał z Radomia – podsumowuje wiceprezes Marcin Danił w rozmowie z Aleksandrą Dziadykiewicz.

"To jest gigantomania. PiS chce budować lotnisko w szczerym polu". Trzaskowski krytykuje CPK

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM