Cała "piątka Morawieckiego" ma wejść w życie jeszcze w tym roku, i to bez nowelizacji budżetu. "On to udźwignie"

- Rząd Mateusza Morawieckiego zrealizuje całą piątkę nowych propozycji programowych PiS do końca lata - zadeklarowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. A szef KPRM Michał Dworczyk zapewniał, że stanie się to bez nowelizowania obecnego budżetu.
Zobacz wideo

Michał Dworczyk poinformował, że "wszystko wskazuje na to, że uda się budżetu nie nowelizować i wystarczą przesunięcia wewnątrz już obowiązującej ustawy budżetowej, tak, że budżet pomieści związane z nową piątką PiS wydatki". - Kolejne pytanie, które się pojawia - z czego będą finansowane dodatkowe wydatki. Otóż przez ostatnie trzy lata został uszczelniony system podatkowy, zlikwidowaliśmy lukę VAT-owską, usprawniliśmy też funkcjonowanie państwa oraz rozwija się dynamicznie gospodarka, dzięki wprowadzonym przez PiS reformom - wyliczał szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

23 lutego w czasie konwencji Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki obiecywali realizację pięciu obietnic: rozszerzenia programu 500 plus również na pierwsze dziecko, wypłaty "trzynastki" dla emerytów i rencistów, wprowadzenia zerowego PIT dla pracujących poniżej 26. roku życia, obniżenie PIT przez podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, a także przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych. "Mapa drogowa", czyli ścieżka realizacji wszystkich obietnic, ma zostać przedstawiona przez rząd 5 marca. Joanna Kopcińska deklarowała, że wszystko zostanie zrealizowane do końca lata.

Piątka Morawieckiego. Jakie konkrety?

Emeryci i renciści już w maju mają otrzymać "trzynastkę", czyli dodatkową wypłatę w wysokości najniższej emerytury (1100 zł). I dziś padła deklaracja, że wypłaty takie mają być realizowane co roku, do czego ta ekipa rządząca się zobowiązuje.

W lipcu zaś ma zacząć obowiązywać 500 plus również na pierwsze dziecko. - Kolejne zmiany dotyczące podatków - czyli zerowy podatek PIT dla osób pracujących do 26 roku życia, oraz obniżenie PIT dla osób pracujących wraz z wyższymi kosztami uzyskania przychodu - pojawią się na kolejnym etapie prac - oświadczyła rzeczniczka rządu.

I w tej ostatniej kwestii pojawiło się nieco więcej konkretów. Zwolnienie z PIT będzie w praktyce zerową stawką podatku wprowadzaną w miejsce 18-procentowej stawki dla rozliczających się z przychodów przez PIT37, czyli pracowników lub zleceniobiorców do 26. roku życia. Co więcej, Kopcińska oświadczyła, że zmiany miałyby zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku podatkowym.

Michał Dworczyk poinformował z kolei, że koszty uzyskania przychodu każdego pracującego Polaka zostaną podwyższone o co najmniej 100 procent. - Dla statystycznego podatnika to będzie oznaczało, że łącznie z obniżką PIT-u w ciągu roku w portfelu zostanie między 600 a 1000 złotych - powiedział szef KPRM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Piątka Morawieckiego - od kiedy 500 plus na pierwsze dziecko, zerowy PIT dla młodych?
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Wy chyba naprawde uwierzyliscie we wlasna propagande iz walka zwyludzeniami VAT to pisowska hucpa dokladnie ta sama sytuacja gdy uwierzyliscie w opowiesc totalnego poko iz karuzele vtowskie to wytwor pisowskiej propagndy. Tak przy okazji tfurca kolejnej niebezpiecznej kasy oszczednosciowej budowniczy dziwnego wiezowca we Wroclawiu nie stawil sie na przesluchanie warigrafem.

  PS. czekamy na wiecej inforamcji o dzikach, stesknilismy sie.

 • bot_z_wysp_dziewiczych

  0

  Kwestie polityki socjalnej i rozwiązań dla firm muszą zostać przynajmniej zaczęte. Piątka to dobry start do wieloletniego planu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX