Co dalej z paczkomatami InPost? Sąd twierdzi, że są budowlami

To koniec paczkomatów InPost w Polsce? Sąd w Łodzi orzekł, że są budowlami i aby je postawić, potrzebne jest zezwolenie. Z tymi argumentami nie zgadza się właściciel paczkomatów.

W sprawie paczkomatu do sądu zwrócił się dociekliwy obywatel województwa łódzkiego, który chciał sprawdzić, czy budowa maszyny do paczek jest legalna. - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził, że popularne żółte paczkomaty firmy InPost (jest ich w całej Polsce około 4 tysięcy) to budowle, dlatego potrzebne jest zezwolenie, żeby je postawić – informuje portal prawo.pl. Firma InPost nie zgadza się z takim twierdzeniem. Według nich paczkomaty to "to tylko urządzenia techniczne".

Teraz sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Gdyby jednak zawarty w nim pogląd (w wyroku WSA-red.) został uwzględniony przez NSA oraz inne wojewódzkie sądy administracyjne, to z pewnością odbiłoby się to ujemnie na rozwoju sieci paczkomatów – mówi portalowi prawo.pl Wojciech Kądziołka, dyrektor Biura Komunikacji Grupy Kapitałowej Integer.pl, która jest właścicielem InPostu. Wymóg pozwolenia na budowę najpewniej wydłużyłby proces stawiania paczkomatu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM