Ekspert ostro recenzuje trzynastą emeryturę. "Cyniczne zagranie"

Blisko 11 miliardów złotych rząd PiS wyda na trzynastą emeryturę, która jest jedną z pięciu obietnic wyborczych złożonych niedawno przez prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz wideo

Pod koniec lutego prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Morawiecki na konwencji partii zapowiedzieli nowe propozycje programowe, tzw. "nową piątkę PiS". Wśród nich znalazły się: wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych - przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Piotr Wójcik, dziennikarz ekonomiczny, krytykował sposób, w jaki PiS ogłasza swoje nowe obietnice. - Ta pierwsza ekspansja socjalna PiS od 2016 roku, 500 plus, mieszkanie plus, to były przemyślane programy. Odpowiadały na problemy społeczne. Tutaj sposób wprowadzenia i timing głęboko mnie bulwersuje – mówił w TOK FM ekspert.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny Elżbieta Rafalska na wspólnej konferencji prasowej przedstawili szczegóły projektu "Emerytura plus". Zakłada on wypłatę "trzynastki" dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury 1100 zł brutto. Świadczenie ma być wypłacane od 1 maja. Według Wójcika ten program nie odpowiada na żadne potrzeby emerytów. - Oni potrzebują rozwoju usług opiekuńczych czy zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Emeryci tej wypłaty nie odczują. To cyniczna zagrywka wyborcza – oceniał Wójcik. Jak dodawał, takie kroki rządu "zepsują na lata politykę społeczną". - To ośmiesza ideę redystrybucji, która już teraz nazywana wyszydzana, nazywana rozdawnictwem. Rząd daje narzędzie do ręki przeciwników – podsumowywał ekspert.

Minister Rafalska poinformowała, że do świadczenia "Emerytura plus" będzie uprawnionych 9 mln 720 tys. osób. To około 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM