Ustawa "lex Uber" przyjęta: Aplikacja będzie mogła zastąpić taksometr

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy "lex Uber". Nowe przepisy zakładają, że firmy przewożące pasażerów lub pośredniczące w tym przewozie - jak Uber - będą mogły korzystać z aplikacji moblilnej na równi z używanymi obecnie taksometrami i kasami fiskalnymi.
Zobacz wideo

Rządowa nowela wprowadza też definicję pośrednika przy przewozie osób. Chodzi o działalność gospodarczą polegającą na przekazywaniu zleceń przewozu z wykorzystaniem m. in. domen internetowych i aplikacji mobilnych.

Według Macieja Wrońskiego ze Związku Pracodawców "Transport i Logistyka Polska", nowe przepisy wychodzą na przeciw zmianom technologicznym. - Myślę, że ta ustawa, którą rząd przyjął, pozwoli nam uporządkować pewne rzeczy pod względem prawnym, od każdej działalności będą odprowadzane odpowiednie podatki, że nie będzie tutaj luk, że będą kwalifikacje odpowiednie wszystkich osób tym się zajmujących - powiedział w TOK FM. 

Regulacje - według rządu - mają sprzyjać uczciwej konkurencji wśród przewoźników. Z tym nie zgadza się jednak prezes Związku Zawodowego Taksówkarzy RP Tadeusz Stasiuk, który mówi:  Na pewno źle będzie odebrane, to nie ulega wątpliwości, bo nie tylko kwestia jest aplikacji, ale jeszcze innych zapisów, nie tyle co do regulacji rynku przewozowego a przede wszystkim oddania kapitału w obce ręce. 

Przyjęcie projektu ustawy to czwarte podejście rządu do tematu regulacji działań firm takich jak Uber czy Bolt.

TOK FM PREMIUM