Konferencja ws. OFE to nie był przypadek. Pięć ważnych rzeczy, które rząd wpisał w Wieloletni Plan Finansowy, a które dotkną także Ciebie

Rząd opublikował zaktualizowaną wersję Wieloletniego Planu Finansowego. Znalazło się w nim wiele bardzo ciekawych zapisów, w kontekście których wczorajsza prezentacja projektów zmian w OFE nabiera szczególnego znaczenia.
Zobacz wideo

Wieloletni Plan Finansowy to dokument opisujący plany finansowe danego kraju na kolejne trzy lata. Zobowiązane do jego przygotowania są wszystkie kraje unijne, które przekazują go potem Komisji Europejskiej. Znaleźć się w nim muszą m.in. plany wydatkowe, ale również sposoby na zdobycie środków na ich realizację. Czyli w skrócie: na co wydamy i skąd weźmiemy na to pieniądze. 

Wieloletni Plan Finansowy już ze zmianami w OFE

- W udostępnionej dziś wersji planu na lata 2019-2022 po stronie wydatków mamy "piątkę Kaczyńskiego", ale jest też np. 4,5 mld zł na rekompensaty dla firm energetycznych w związku z państwową ingerencją w ceny prądu - zwraca uwagę Aleksandra Dziadykiewicz, dziennikarka ekonomiczna TOK FM.

Jednak najciekawsze zapisy znajdujemy po stronie przychodów. Znaczące są te dotyczące zmian w OFE. - Między bajki możemy włożyć opowieści premiera Mateusza Morawieckiego, którego słowa na antenie TOK FM powtórzył szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, że chodzi wyłącznie o uporządkowanie systemu emerytalnego. W Wieloletnim Planie Finansowym mamy wprost zapisane: "Znaczącym dochodem sektora ubezpieczeń społecznych będzie tzw. opłata przekształceniowa wynikająca z planowanej przebudowy modelu funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. Opłata będzie miała charakter jednorazowy i zasili Fundusz Ubezpieczeń Społecznych". Z tego dokumentu wiemy, że rząd liczy na prawie 20 mld zł w ciągu dwóch lat - wylicza dziennikarka. Rząd szacuje więc, że zapowiedzianej w poniedziałek operacji właśnie tyle pieniędzy wpłynie do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednocześnie więc o tyle mniej trzeba będzie do niego dopłacić. Przypomnijmy, że FUS finansuje bieżące wypłaty emerytur.

Wielki test z samozatrudnienia

Ale to nie koniec. W rządowym dokumencie znajdujemy również zapowiedzi dalszego uszczelniania podatków, m.in. plan wprowadzenia "testu przedsiębiorcy". - Ma on sprawdzić, na ile samozatrudnienie jest rzeczywistą działalnością gospodarczą, a na ile zastępuje klasyczny etat - wyjaśnia Aleksandra Dziadykiewicz. Dzieje się tak, ponieważ taki układ bywa bardziej opłacalny finansowo dla obu stron - pracodawca wrzuca takiego "pracownika" w koszty, a samozatrudniony płaci mniejsze składki na ZUS i więcej zarabia "na rękę". Przypomnijmy, że w Polsce jest ok. dwóch milionów samozatrudnionych, z czego wiadomo, że znaczna część wystawia fakturę tylko jednemu podmiotowi. I takie przypadki ma wyłowić "test przedsiębiorcy".  

Trzydziestokrotność jak bumerang

- Po raz kolejny wraca też pomysł zniesienia trzydziestokrotności. Chodzi o zniesienie górnego limitu, po przekroczeniu którego pracodawca nie odprowadza składek emerytalnych. To może dać dodatkowe 7,5 mld zł wpływów do FUS - zwraca uwagę Aleksandra Dziadykiewicz. Kolejnym istotnym punktem jest podatek cyfrowy, który mają płacić internetowi potentaci. Tu rząd szacuje wpływy na nieco ponad 200 mln zł. W WPF wpisana została również opłata recyklingowa (czyli za torby plastikowe), która ma zostać poprawiona tak, by wpływy z niej szły w miliardy, a nie w miliony złotych, jak to się dzieje dziś. 

Z dokumentu możemy również wyczytać ciekawą informację dotyczącą jednorazowego świadczenia dla emerytów i rencistów, które jest jednym z punktów "piątki Kaczyńskiego". Tzw. jarkowe ma zostać wypłacone w maju. I o ile deklaracje polityków PiS mówiły o chęci utrzymania corocznych wypłat, o tyle w dokumencie nie znajdujemy na to potwierdzenia. Nie ma bowiem mowy o jego wypłacaniu po 2019 roku. 

Zbieżność dat nieprzypadkowa

Aktualizacja Wieloletniego Planu Finansowego miała miejsce dzień po prezentacji planów dotyczących zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. W domyślnym wariancie rząd przekształci dotychczasowe OFE w Indywidualne Konta Emerytalne, pobierając za to 15 proc. opłaty przekształceniowej. Środki na IKE będą dziedziczone, będzie je można wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego. Druga opcja, na którą będzie można się zdecydować, to przeniesienie środków z OFE do ZUS, do powszechnego systemu. Wtedy jednak pozbawiamy się możliwości ich dziedziczenia.

- Kolejność prezentacji nie jest przypadkowa. Wczorajsza konferencja dotycząca planowanych zmian w OFE miała umożliwić prezentację WPF w takiej, a nie innej formie - zwraca uwagę Aleksandra Dziadykiewicz. W tym kontekście istotne jest przeznaczenie Wieloletniego Planu Finansowego: jest on podstawą Aktualizacji Programu Konwergencji, a więc dokumentu, któremu uważnie przygląda się Komisja Europejska, która bada stan finansów każdego z unijnych państw również pod kątem wydatków i ich finansowania. - Na papierze wszystko musi się zgodzić. To, co z tego potem zostanie zrealizowane, to trochę inna historia - podsumowuje dziennikarka. I zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny zapis. - Ciekawe jest również to, że rząd zakłada, iż do 2022 roku deficyt finansów publicznych nie będzie rósł, a wręcz przeciwnie - zakładany jest jego spadek do 1 proc. PKB - mówi Aleksandra Dziadykiewicz. 

O plany rządu wobec OFE Maciej Głogowski pytał w Magazynie EKG Pawła Borysa, szefa Polskiego Funduszu Rozwoju. Posłuchaj!

DOSTĘP PREMIUM