Wielkanoc będzie droższa. O ile więcej wydamy na świąteczne zakupy?

Maksymalnie 10 złotych - o tyle więcej za świąteczne zakupy zapłaci w tym roku przeciętna, czteroosobowa rodzina.
Zobacz wideo

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć przede wszystkim jajek. Te są w tym roku tańsze, podobnie jak surowy drób i wieprzowina. Jednak nie wszystkie ceny poszły w dół.

- Trochę więcej niż w poprzednim roku będą kosztować wędliny, ale różnica cen nie jest zbyt duża. To jest około 1-2 procent więcej - informuje w rozmowie z reporterem TOK FM Tomaszem Settą Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Biała kiełbasa kosztuje też obecnie około 1 procent więcej niż w ubiegłym roku - dodaje.

Z powodu zeszłorocznej suszy, droższe są też warzywa, pieczywo czy mąka. - Tańsze są natomiast owoce i możemy z tego korzystać - zachęca Krystyna Świetlik. - Większa ilość owoców na naszym stole będzie sprzyjać zdrowiu i nie obciąży naszego budżetu - dopowiada.

Ostatecznie nasze świąteczne wydatki będą w tym roku wyższe o dwa, maksymalnie - trzy procent.

Co jeśli się przejemy? 

Święta to przeważnie czas, w którym zapominamy o dietach i wyrzeczeniach. Dietetycy zalecają jednak, aby się nie przejadać i stawiać na mniejsze porcje. Jeśli się przejemy, wskazany jest przede wszystkich ruch i aktywność fizyczna.

- Nie stawiajmy na żadne głodówki - przestrzegała w TOK FM dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz. Podkreślała, że po świętach powinniśmy wrócić do zdrowej diety, pełnej warzyw i stawiać na potrawy ostre, które poruszą jelita. Należy pić także dużo wody.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM