Europarlament za bezpieczniejszymi autami. Coraz bliżej poważnych zmian

Parlament Europejski zatwierdził projekt zmian w obowiązkowym wyposażeniu nowych samochodów. Chodzi o kolejne systemy bezpieczeństwa jak na przykład: inteligentny asystent prędkości czy monitorowanie senności kierowcy.
Zobacz wideo

O pracach nad nowymi przepisami na temat systemów bezpieczeństwa w samochodach pisaliśmy już pod koniec marca. We wtorek projekt zatwierdził Parlament Europejski. Chodzi o między innymi: inteligentny system wspomagania prędkości w celu uświadomienia kierowcy, że jedzie zbyt szybko; monitoring senności jadącego samochodem czy "czarna skrzynka” w aucie do rejestrowania odpowiednich danych krótko przed, w trakcie i bezpośrednio po wypadku drogowym.

Pojazdy ciężarowe oraz autobusy, dodatkowo będą wyposażone w system monitorowania drogi wokół pojazdu. Dzięki temu uda się zminimalizować tak zwane martwe pole. System ten będzie wykrywać niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kabiny pojazdów ciężarowych i autobusów, będą musiały być tak zaprojektowane i zbudowane, aby kierowca lepiej widział to co się dzieje na drodze przed nim, tak zwane widzenie bezpośrednie. W sumie pakiet wprowadza 30 rożnych technologii. Pisaliśmy o nich więcej tutaj.

Za wprowadzeniem zmian zagłosowało 580 europosłów, przeciw było 30, a wstrzymało się 25. Teraz projekt zostanie przedłożony do zatwierdzenia przez Radę Ministrów UE. Możliwe więc, że większość tych rozwiązań stanie się obowiązkowa dla nowych pojazdów w UE już w maju 2022 roku.

DOSTĘP PREMIUM