Handlowe i niehandlowe niedziele. Sprawdź, czy sklepy będą otwarte

Najbliższa niedziela - 28 kwietnia - będzie ostatnią niedzielą w miesiącu, a więc otwarte będą sklepy i duże galerie.
Zobacz wideo

W niedzielę klienci bez problemu będą mogli zrobić zakupy w małych sklepach, jak i w większych galeriach. Będzie to druga niedziela handlowa w tym miesiącu, po 14 kwietnia, kiedy sklepy były otwarte ze względu na przypadającą tydzień później Wielkanoc.

Kolejna handlowa niedziela (po 28 kwietnia) będzie dopiero 26 maja.

Rząd zmierza do całkowitego ograniczenia handlu

Przypomnijmy, zgodnie z nowym prawem, od stycznia tego roku zakupy możemy zrobić bez przeszkód tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe większość sklepów jest zamknięta. Wyjątkiem są miesiące, w których - tak jak ostatnio - przypadają święta. Wówczas w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc lub Boże Narodzenie sklepy także są otwarte.

Na początku kwietnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oznajmiło, że nie zamierza rezygnować z modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedzielę. W opublikowanej analizie resort wskazał "na pozytywne, liniowe trendy wzrostowe przychodów wszystkich kategorii przedsiębiorstw z sektora handlu detalicznego".

Decyzję tę krytykowała w TOK FM prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Jej zdaniem, społeczeństwo chce mieć wybór na to, jak spędzać czas i kiedy robić zakupy. Wskazała też, że ograniczenie handlu uderza w małe sklepy.

DOSTĘP PREMIUM