Pietruszka za 20 zł za kilogram, czereśnie za ponad 50. Sawicki uspokaja: Za kilka tygodni ceny powinny spaść

- Dzięki deszczowej pogodzie, rekordowe ceny niektórych warzyw i owoców powinny za kilka tygodni spaść - uspokajał w TOK FM były minister rolnictwa Marek Sawicki.
Zobacz wideo

Osoby robiące zakupy mogą się mocno zdziwić, kiedy zobaczą, ile obecnie kosztuje pietruszka. Za kilogram, tego pospolitego warzywa, zapłacić trzeba nawet 20 złotych.  - Dlaczego kilogram pietruszki tyle kosztuje? – pytała Aleksandra Dziadykiewicz byłego ministra rolnictwa - Marka Sawickiego. Jak tłumaczył polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wszystko przez... ubiegłoroczną suszę.  - Do tego chłodna wiosna wtedy sprawiły, że tej pietruszki po prostu nie ma. Dlatego ceny są takie wysokie. Mimo wielkiego i otwartego europejskiego rynku okazuje się, że łatwiej zaimportować wczesne ziemniaki, banany czy pomarańcze niż pietruszkę – mówił Sawicki.

Czytaj także: Mało wody w rzekach i kolejna susza. "Mówi się, że musimy coś z tym zrobić, ale nie ma działań"

Aleksandra Dziadykiewicz zwróciła uwagę, że w tym roku bardzo wysokie są też ceny owoców. - Na rynku pojawiły się pierwsze czereśnie, za ponad 50 zł za kilogram – podkreśliła dziennikarka. - Tak samo będzie z truskawkami i każdym innym owocem. Apetyt na nowalijki dają handlowcom przyczynek do tego, żeby windować ceny owoców - odpowiadał Marek Sawicki. I uspokajał.  - Proszę poczekać jeszcze 2-3 tygodnie, a krajowe produkty będą dużo tańsze. Bo mimo przymrozków i strat, to jednak, jeśli chodzi o owoce, to raczej trzeba spodziewać się poprawy, bo pogoda się poprawia – mówił były minister rolnictwa.

Zdaniem polityka potrzebne są rządowe inwestycje, by coraz więcej upraw miało systemy nawadniania. - Jeżeli nie będzie rządowej strategii, jak zatrzymywać wodę na czas suszy, to oczywiście, możemy się spodziewać, że wahnięcia cen warzyw będą duże – ocenił Marek Sawicki.

Warto przypomnieć, że skutki ubiegłorocznej suszy rolnicy odczuli dotkliwie. Najdotkliwiej ci z województw lubuskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego. Susza dotknęła w sumie ponad 92 procent gmin w całym kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM