Pietruszka za 20 zł za kilogram, czereśnie za ponad 50. Sawicki uspokaja: Za kilka tygodni ceny powinny spaść

- Dzięki deszczowej pogodzie, rekordowe ceny niektórych warzyw i owoców powinny za kilka tygodni spaść - uspokajał w TOK FM były minister rolnictwa Marek Sawicki.

Osoby robiące zakupy mogą się mocno zdziwić, kiedy zobaczą, ile obecnie kosztuje pietruszka. Za kilogram, tego pospolitego warzywa, zapłacić trzeba nawet 20 złotych.  - Dlaczego kilogram pietruszki tyle kosztuje? – pytała Aleksandra Dziadykiewicz byłego ministra rolnictwa - Marka Sawickiego. Jak tłumaczył polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wszystko przez... ubiegłoroczną suszę.  - Do tego chłodna wiosna wtedy sprawiły, że tej pietruszki po prostu nie ma. Dlatego ceny są takie wysokie. Mimo wielkiego i otwartego europejskiego rynku okazuje się, że łatwiej zaimportować wczesne ziemniaki, banany czy pomarańcze niż pietruszkę – mówił Sawicki.

Czytaj także: Mało wody w rzekach i kolejna susza. "Mówi się, że musimy coś z tym zrobić, ale nie ma działań"

Aleksandra Dziadykiewicz zwróciła uwagę, że w tym roku bardzo wysokie są też ceny owoców. - Na rynku pojawiły się pierwsze czereśnie, za ponad 50 zł za kilogram – podkreśliła dziennikarka. - Tak samo będzie z truskawkami i każdym innym owocem. Apetyt na nowalijki dają handlowcom przyczynek do tego, żeby windować ceny owoców - odpowiadał Marek Sawicki. I uspokajał.  - Proszę poczekać jeszcze 2-3 tygodnie, a krajowe produkty będą dużo tańsze. Bo mimo przymrozków i strat, to jednak, jeśli chodzi o owoce, to raczej trzeba spodziewać się poprawy, bo pogoda się poprawia – mówił były minister rolnictwa.

Zdaniem polityka potrzebne są rządowe inwestycje, by coraz więcej upraw miało systemy nawadniania. - Jeżeli nie będzie rządowej strategii, jak zatrzymywać wodę na czas suszy, to oczywiście, możemy się spodziewać, że wahnięcia cen warzyw będą duże – ocenił Marek Sawicki.

Warto przypomnieć, że skutki ubiegłorocznej suszy rolnicy odczuli dotkliwie. Najdotkliwiej ci z województw lubuskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego. Susza dotknęła w sumie ponad 92 procent gmin w całym kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (68)
Pietruszka już za 20 zł za kg, czereśnie po ponad 50 zł. Sawicki uspokaja: Za kilka tygodni ceny powinny spaść
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 12 razy 10

  Za kilogram pietruszki - 20 zeta
  Za 20 zeta - 5 KG BANANÓW !!!!
  xxxxx
  Wniosek ministra? - banany za tanie. Na VAcie nie zarobimy.

 • gandalph

  Oceniono 11 razy 9

  Cztery plagi egipskie polskiego rolnika: wiosna - lato - jesień - zima.

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 9

  Mam to gdzieś, bo PYSZNE, słodkie truskawki z Grecji, już dziś kosztują około 12 zł za kilogram. Świat stał się globalną wioską, więc na szczęście już od kilku lat, NIE MUSZĘ modlić się do polskiego chłopa o łaskę :-))

 • ps11111ps

  Oceniono 7 razy 5

  Dziś na obiad miałem rosół. Z PRAWDZIWĄ PIETRUSZKĄ
  Zwykle pietruche wywalalem a zjadalem tylko marchewkę. Ale teraz to jadłem pietruszkę z nabożną czcią ostrożnie żując każdy kawałek. Normalnie rozpusta.
  Kiedyś zastanawiano się jak z warzyw zrobić kotleta by smakował jak mięsny i żeby nikt nie czuł że to oszukaństwo
  Teraz zastanawiam się czy dałoby się przyrządzić szynke tak, by smakowała jak pietruszka... Takich czasów dożyliśmy

 • norbertrabarbar

  Oceniono 13 razy 5

  Spokojnie. Rząd ma już przygotowany program Pietruszka+
  - ceny pietruszki w Polsce nie wzrosną!

 • kazimierz111

  Oceniono 4 razy 4

  To samo było z masłem, jajkami, cukrem. Ceny wzrosły i .... zostały prawie takie same.

 • van Koski

  Oceniono 3 razy 3

  Oj tam oj tam nie przesadzajcie przedwczoraj była w Lidlu kapusta za niecałe 2 zł, we łbie im się poprzewracało pietruszki im się zasiewa albo jakiś tam czereśni a kapuchę wcinać codziennie!!

 • tadian

  Oceniono 6 razy 2

  Hehe Jak nie susza to powodź. Takie polskie rolnictwo. Dalej blokowac drogi.!! Chooje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX