Pietruszka za 20 zł za kilogram, czereśnie za ponad 50. Sawicki uspokaja: Za kilka tygodni ceny powinny spaść

- Dzięki deszczowej pogodzie, rekordowe ceny niektórych warzyw i owoców powinny za kilka tygodni spaść - uspokajał w TOK FM były minister rolnictwa Marek Sawicki.
Zobacz wideo

Osoby robiące zakupy mogą się mocno zdziwić, kiedy zobaczą, ile obecnie kosztuje pietruszka. Za kilogram, tego pospolitego warzywa, zapłacić trzeba nawet 20 złotych.  - Dlaczego kilogram pietruszki tyle kosztuje? – pytała Aleksandra Dziadykiewicz byłego ministra rolnictwa - Marka Sawickiego. Jak tłumaczył polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, wszystko przez... ubiegłoroczną suszę.  - Do tego chłodna wiosna wtedy sprawiły, że tej pietruszki po prostu nie ma. Dlatego ceny są takie wysokie. Mimo wielkiego i otwartego europejskiego rynku okazuje się, że łatwiej zaimportować wczesne ziemniaki, banany czy pomarańcze niż pietruszkę – mówił Sawicki.

Czytaj także: Mało wody w rzekach i kolejna susza. "Mówi się, że musimy coś z tym zrobić, ale nie ma działań"

Aleksandra Dziadykiewicz zwróciła uwagę, że w tym roku bardzo wysokie są też ceny owoców. - Na rynku pojawiły się pierwsze czereśnie, za ponad 50 zł za kilogram – podkreśliła dziennikarka. - Tak samo będzie z truskawkami i każdym innym owocem. Apetyt na nowalijki dają handlowcom przyczynek do tego, żeby windować ceny owoców - odpowiadał Marek Sawicki. I uspokajał.  - Proszę poczekać jeszcze 2-3 tygodnie, a krajowe produkty będą dużo tańsze. Bo mimo przymrozków i strat, to jednak, jeśli chodzi o owoce, to raczej trzeba spodziewać się poprawy, bo pogoda się poprawia – mówił były minister rolnictwa.

Zdaniem polityka potrzebne są rządowe inwestycje, by coraz więcej upraw miało systemy nawadniania. - Jeżeli nie będzie rządowej strategii, jak zatrzymywać wodę na czas suszy, to oczywiście, możemy się spodziewać, że wahnięcia cen warzyw będą duże – ocenił Marek Sawicki.

Warto przypomnieć, że skutki ubiegłorocznej suszy rolnicy odczuli dotkliwie. Najdotkliwiej ci z województw lubuskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego. Susza dotknęła w sumie ponad 92 procent gmin w całym kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (68)
Pietruszka już za 20 zł za kg, czereśnie po ponad 50 zł. Sawicki uspokaja: Za kilka tygodni ceny powinny spaść
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 12 razy 10

  Za kilogram pietruszki - 20 zeta
  Za 20 zeta - 5 KG BANANÓW !!!!
  xxxxx
  Wniosek ministra? - banany za tanie. Na VAcie nie zarobimy.

 • gandalph

  Oceniono 11 razy 9

  Cztery plagi egipskie polskiego rolnika: wiosna - lato - jesień - zima.

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 9

  Mam to gdzieś, bo PYSZNE, słodkie truskawki z Grecji, już dziś kosztują około 12 zł za kilogram. Świat stał się globalną wioską, więc na szczęście już od kilku lat, NIE MUSZĘ modlić się do polskiego chłopa o łaskę :-))

 • ps11111ps

  Oceniono 7 razy 5

  Dziś na obiad miałem rosół. Z PRAWDZIWĄ PIETRUSZKĄ
  Zwykle pietruche wywalalem a zjadalem tylko marchewkę. Ale teraz to jadłem pietruszkę z nabożną czcią ostrożnie żując każdy kawałek. Normalnie rozpusta.
  Kiedyś zastanawiano się jak z warzyw zrobić kotleta by smakował jak mięsny i żeby nikt nie czuł że to oszukaństwo
  Teraz zastanawiam się czy dałoby się przyrządzić szynke tak, by smakowała jak pietruszka... Takich czasów dożyliśmy

 • norbertrabarbar

  Oceniono 13 razy 5

  Spokojnie. Rząd ma już przygotowany program Pietruszka+
  - ceny pietruszki w Polsce nie wzrosną!

 • kazimierz111

  Oceniono 4 razy 4

  To samo było z masłem, jajkami, cukrem. Ceny wzrosły i .... zostały prawie takie same.

 • van Koski

  Oceniono 3 razy 3

  Oj tam oj tam nie przesadzajcie przedwczoraj była w Lidlu kapusta za niecałe 2 zł, we łbie im się poprzewracało pietruszki im się zasiewa albo jakiś tam czereśni a kapuchę wcinać codziennie!!

 • tadian

  Oceniono 6 razy 2

  Hehe Jak nie susza to powodź. Takie polskie rolnictwo. Dalej blokowac drogi.!! Chooje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX