Handlowe i niehandlowe niedziele. Sprawdź, czy sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę - 26 maja - sklepy będą otwarte. W kolejną 2 czerwca będzie obowiązywał zakaz handlu.
Zobacz wideo

Jeśli ktoś nie zdąży zrobić zakupów w sobotę, nie musi się obawiać. Jutro, tj. 26 maja przypada ostatnia niedziela w miesiącu, a więc niedziela handlowa. Otwarte będą sklepy i duże galerie handlowe.

W kolejną niedzielę - 2 czerwca - będzie obowiązywał już zakaz handlu. Następna niedziela handlowa wypadnie dopiero 30 czerwca.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w tym roku handel jest dozwolony w jedną - ostatnią niedzielę miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Ministerstwo nie wycofuje się z ograniczenia handlu

Na początku kwietnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oznajmiło, że nie zamierza rezygnować z modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedzielę. W opublikowanej analizie resort wskazał "na pozytywne, liniowe trendy wzrostowe przychodów wszystkich kategorii przedsiębiorstw z sektora handlu detalicznego".

Decyzję tę krytykowała w TOK FM prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Jej zdaniem, społeczeństwo chce mieć wybór na to, jak spędzać czas i kiedy robić zakupy. Wskazała też, że ograniczenie handlu uderza w małe sklepy.

TOK FM PREMIUM