NCBR nie składa broni. Po wykluczeniu Ursusa będzie kolejny przetarg na elektrobusy

Pomimo fiaska, rząd nie rezygnuje z planów zaprojektowania polskiego autobusu elektrycznego. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), przygotowuje się do kolejnego przetargu w tej sprawie.
Zobacz wideo

Chodzi o plan na dostawę tysiąca bezemisyjnych pojazdów transportu publicznego do polskich miast. Poprzednio rozpisany w tej sprawie przetarg został unieważniony. Zwycięska firma - Ursus Bus - została wykluczona ze względu na brak odpowiednich dokumentów, o czym informowaliśmy w TOK FM w środę.

Jak dowiaduje się nasz reporter, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju szykuje się do kolejnego przetargu. Jego przedstawiciele przekonują, że zainteresowanie pomysłem nadal jest duże - głównie ze strony miast, do których w przyszłości miałyby trafić elektrobusy.

"Dalej budujemy ten dom"

- Rozpoczynamy dialog techniczny, a zatem pierwszy naturalny krok przed dalszymi działaniami z naszej strony - mówi rzecznik Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Kamil Melcer. - Używając takiego prostego porównania, budujemy dalej ten dom natomiast chwilowo czekamy na nową dostawę cegieł - dodaje.

Pomysł na zaprojektowanie i wyprodukowanie narodowego, polskiego elektrobusa to jeden z elementów rządowego programu elektromobilności, warty w sumie trzy miliardy złotych.

Zgodnie z planem rządu, tysiąc sztuk takich elektrobusów miałoby wyjechać na ulice polskich miast za cztery lata.

DOSTĘP PREMIUM