Niedziele handlowe i niehandlowe. Sprawdź, czy sklepy będą otwarte

W niedzielę, 16 czerwca, sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W tym miesiącu handlowa niedziela przypadnie 30 czerwca.
Zobacz wideo

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Jeśli chcemy zrobić zakupy, warto się pospieszyć, bowiem w najbliższą niedzielę - 16 czerwca - sklepy i duże galerie handlowe będą zamknięte.  Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele.

Najbliższa handlowa niedzielę przypada dopiero za dwa tygodnie - 30 czerwca.

Za rok kolejne zmiany

Przypomnijmy, od 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele w miesiącu, z pewnymi wyjątkami. Tymi wyjątkami będą ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje, m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Ministerstwo nie wycofuje się z ograniczenia handlu

Na początku kwietnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oznajmiło, że nie zamierza rezygnować z modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedzielę. W opublikowanej analizie resort wskazał "na pozytywne, liniowe trendy wzrostowe przychodów wszystkich kategorii przedsiębiorstw z sektora handlu detalicznego".

Decyzję tę krytykowała w TOK FM prezeska Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Jej zdaniem, społeczeństwo chce mieć wybór na to, jak spędzać czas i kiedy robić zakupy. Wskazała też, że ograniczenie handlu uderza w małe sklepy.

TOK FM PREMIUM