Jak mieć udane wakacje i nie stracić finansowo? Porady eksperta

W środę rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy. Jarosław Sadowski, analityk Expander, przestrzegał na antenie TOK FM o czym pamiętać, aby mieć udany odpoczynek i nie nagiąć zanadto swojego budżetu.
Zobacz wideo

Prowadząca audycję Aleksandra Dziadykiewicz zwróciła uwagę, że rezerwując hotel - warto płacić kartą, a nie przelewem bankowym. Dlaczego?

Za hotel płać kartą

Płatność kartą ułatwi nam odzyskanie środków, jeśli okaże się, że "coś poszło nie tak", na przykład warunki w hotelu nie są takie, jak w ofercie. - Jeżeli hotel odrzuci naszą reklamację, to w przypadku płatności kartą możemy złożyć reklamację także w naszym banku. Ten ma możliwość cofnięcia płatności, jeżeli udowodnimy naszą rację - mówił Jarosław Sadowski.

Czytaj, co napisano drobnym druczkiem

Po drugie, ekspert zaznaczył, że zawsze należy upewniać się, ile realnie musimy za hotel zapłacić. Bardzo często wyjazdy są rezerwowane przez różnego rodzaju portale internetowe, szybko i bez dokładnego przeczytania regulaminu. A to błąd. Często bowiem drobnym druczkiem dopisane są dodatkowe koszty - prowizje lub opłaty za sprzątanie.

Czytaj opinie w internecie

- Jest wiele rzeczy, o których nie zdajemy sobie sprawy, zwłaszcza jeśli organizujemy wyjazd samodzielnie. Warto więc sprawdzić i poczytać opinie innych w internecie, które częściej mówią o wiele więcej niż folderowe zdjęcia - przestrzegał ekspert.

Bierz pod uwagę wypadki i inne nagłe zdarzenia

Gość TOK FM przekonywał też, że przed każdym wyjazdem należy brać pod uwagę zdarzenia nagłe, na przykład to, że ktoś nas okradnie lub ulegniemy wypadkowi. - Warto zadbać o to, aby mieć kogoś zaufanego, kto w razie potrzeby dośle nam pieniądze. Jeśli jedziemy w kilka osób, warto się podzielić, żeby każdy miał jakąś kwotę - mówił. - I pamiętajmy o ubezpieczeniu. To nie jest wielka kwota, ale jeśli o tym zapomnimy, może to się przerodzić w prawdziwe kłopoty - apelował.

Weź gotówkę na wakacje zagraniczne

Dla osób, które będą wyjeżdżać zagranicę ważne jest odpowiednie przygotowanie środków. Jak mówił Sadowski, obecnie banki oferują swoim klientom bardzo korzystne i wygodne karty wielowalutowe. Niektóre z nich są na tyle wygodne, że automatycznie wykrywają, jaką walutą się posługujemy i z którego spośród naszych rachunków mają pobierać pieniądze.

Aleksandra Dziadykiewicz zwróciła jednak uwagę, że zagranicą zawsze warto mieć przy sobie gotówkę, bo w wielu państwach płatność kartą nie jest tak powszechna, jak w Polsce. - Pod tym względem akurat wyróżniamy się na plus - zwróciła uwagę dziennikarka.

- Jeśli wybieramy się na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, to weźmy gotówkę. Nawet niewielka kwota da nam komfort, że wszędzie zapłacimy. Choć na wszelki wypadek warto też mieć kartę, gdyby się okazało, że na przykład ktoś nas okradnie - potwierdził Sadowski. Jeśli z kolei jedziemy na wycieczkę organizowaną samodzielnie, karta z korzystnym sposobem przewalutowania jest - zdaniem eksperta - obowiązkowa. Choć tu też warto mieć ze sobą niewielką ilość gotówki. Jeśli jedziemy do kraju z jakąś nietypową walutą (np. do Egiptu), to nie zawsze opłaca się jej kupno już w Polsce, przed wyjazdem. - Warto zabrać z Polski euro i wymienić je już na miejscu - wskazał ekspert.

Posłuchaj całej audycji!

DOSTĘP PREMIUM